Zjawisko zwane psychosomatyką

https://www.blog.mojra.pl/post/610

Możemy opisać psychosomatykę jako stan, w którym niezdrowa równowaga psychiczna odzwierciedla się w realnych objawach fizycznych. Wiele banalnych, ale także poważniejszych komplikacji zdrowotnych wynika z stresu, napiętych relacji i ogólnego niekomfortu psychicznego. W tych przypadkach wiele badań medycznych nie pomoże, podobnie jak najlepsze leki. Zamiast tego, powinieneś spróbować terapii dobrze ukierunkowanej. Niektórzy eksperci zgadzają się, że czasami konieczne jest poszukiwanie źródła problemów inaczej niż tylko poprzez powtarzane zdjęcia rentgenowskie i pobieranie prób krwi.

 

Jak działa psychosomatyka?

Pojęcie psychosomatyki to właściwie połączenie dwóch greckich słów: psyché (dusza) i soma (ciało). Te dwie składowe naszej "ja" oddziałują ze sobą i są w stałej interakcji. Wielu ekspertów twierdzi, że jeśli problem dręczy naszą psychikę, próbuje on chronić ciało, zwracając naszą uwagę na objawy fizyczne.

 

Na podstawie tych manifestacji powinniśmy zatrzymać się na chwilę i zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Zwolnić tempo myślenia, nie martwić się tak bardzo, czy rozwiązać problemy związane z napięciem w naszym życiu. Nie zaleca się bagatelizowania tych ostrzeżeń. Faktycznie, jeśli zdecydujemy się zignorować objawy, mogą one stawać się coraz poważniejsze i przewlekłe. Bagatelizowanie zdrowia to pewnego rodzaju zjawisko obecne w dzisiejszym pośpiechu, pełnym stresu i braku czasu. Wszyscy nauczyliśmy się albo nie przyznawać się do problemów, albo odkładać ich rozwiązanie na czas nieokreślony.

 

Pytasz, jakie czynniki psychologiczne mogą być przyczyną choroby? Wyróżniamy najczęstsze z nich:

• Długotrwałe obciążenia psychiczne

• Mało czasu na odpoczynek, relaks

• Brak snu, złe nawyki snu

• Skomplikowane i stresujące relacje - w rodzinie i w miejscu pracy

• Bardzo stresująca praca

• Pracoholizm

 

Choroby psychosomatyczne

Objawy fizyczne, które mogą być spowodowane długotrwałym obciążeniem psychicznym, są różnorodne. Niektóre badania wskazują, że przewlekły stres może przeciwdziałać nowotworowi. W początkowych stadiach objawia się to jak zwykłe choroby, takie jak przeziębienie, ból gardła, bóle pleców czy migrena. Lekarze również zgadzają się, że psychosomatyka może być związana z problemami dermatologicznymi. Jeśli więc pojawią się trądzik, pokrzywka lub inne wysypki skórne bez żadnego widocznego powodu, może to być efekt obciążenia psychicznego. Przewlekły stres może również prowadzić do: zaburzeń żołądkowo-jelitowych, problemów ginekologicznych, alergii czy astmy.

 

Diagnostyka

Mimo że wiele osób ostatnio mówi na ten temat, większość lekarzy nadal skupia się tylko na leczeniu zewnętrznych objawów choroby. Jednak często nie jest możliwe znalezienie konkretnej przyczyny medycznej, ponieważ objawy mogą się różnić, pojawiać się nieregularnie i pozornie poprawiać lub pogarszać bez uzasadnienia. Tych jednostek często błędnie nazywa się hipochondrykami.

 

Bardzo ważne jest zainteresowanie stylem życia pacjenta, nie tylko z punktu widzenia historii chorób. Istotnym czynnikiem są także relacje rodzinne pacjenta oraz sytuacja zawodowa. Lekarz powinien również skupić się na obecnej sytuacji pacjenta, czy był traumatyzowany lub przeżył stres w przeszłości. Jeśli lekarz nie zajmuje się psychosomatyką, dobrze jest skorzystać z pomocy psychologa, który już będzie wiedział, co robić.

 

Leczenie psychosomatyczne

Leczenie zaczyna się od odpowiedniego wywiadu, podczas którego lekarz lub psycholog mapuje i ocenia warunki pacjenta oraz wydarzenia, które mogą za nimi stać. Następnie ważne jest omówienie tych chwil z pacjentem i zmotywowanie go do ich rozwiązania.

 

Czasami jesteśmy w stanie rozwiązać nasze problemy samodzielnie, wystarczy ktoś, kto skieruje nas we właściwym kierunku. Jednak niektóre przeszkody życiowe mogą być poza naszym zasięgiem, i wtedy właściwym rozwiązaniem jest poszukiwanie profesjonalnej pomocy, takiej jak psycholog czy terapeuta. Odpowiednio ukierunkowana terapia pomoże nam zmienić styl życia i zrównoważyć nasze warunki psychiczne i fizyczne. W trakcie terapii możemy także nauczyć się podstaw relaksacji, które potem możemy wykorzystać do poprawy naszego zdrowia.Psycholog Online

ba Irfan Darcan

Problemy psychosomatyczne

Najbliższe terminy: 25.06.2024

Psycholog Online

ma Gordana Mišković

Problemy psychosomatyczne

Najbliższe terminy: 25.06.2024

Psycholog Offline

mgr Sylwia Folwarczna

Problemy psychosomatyczne

Najbliższe terminy: 26.06.2024


Właśnie przeczytałeś artykuł na temat: Zjawisko zwane psychosomatyką.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyZaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Zaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Wiesz, jak zaburzenia psychiczne mogą się ujawniać u dzieci? To szeroki spektrum warunków, które mogą znacząco wpływać nie tylko na zachowanie i stan emocjonalny dziecka, ale także na jego ogólny rozwój. Rozpoznawanie tych zaburzeń we wczesnym stadium i adekwatne reagowanie są kluczowe dla zapewnienia jak najlepszej opieki i wsparcia.Badania pokazują, że nawet do 50% zaburzeń psychicznych można zdiagnozować we wczesnym dzieciństwie.Rodzice powinni być uważni na sygnały ala...

Kontynuuj czytanie

Nie bój się psychologów dziecięcych! Pomogą twojemu dziecku i także tobie

Nie bój się psychologów dziecięcych! Pomogą twojemu dziecku i także tobie

Dzieci mogą spotkać się z różnymi problemami, czy to trudnościami w szkole, zmianami zachowania, depresją, lękiem, strachem, czy po prostu niepewnością w nowych sytuacjach. Wiele rodziców wahają się zwrócić o pomoc do psychologa dziecięcego. Strach przed nieznanym, stygmatyzacja i mity dotyczące opieki psychologicznej powstrzymują rodziców przed pomaganiem ich dziecku i sobie.Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?Psycholog dziecięcy skupia się na dbaniu o zdrowie psychiczne...

Kontynuuj czytanie

Pozytywne podejście do ciała: Unikaj skrajności i znajdź równowagę

Pozytywne podejście do ciała: Unikaj skrajności i znajdź równowagę

W dzisiejszym świecie, gdzie obfitują obrazy perfekcji, coraz większy nacisk kładzie się na akceptację własnego ciała i odrzucenie skrajności. Ten nowy sposób podejścia odzwierciedla potrzebę zrozumienia zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Przyjmowanie swojego ciała nie oznacza rezygnacji z zdrowego stylu życia; raczej oznacza celebrowanie indywidualnych różnic i dążenie do znalezienia osobistej równowagi. Ważne jest odrzucenie skrajności, które promują...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie