Nie bój się psychologów dziecięcych! Pomogą twojemu dziecku i także tobie

https://www.blog.mojra.pl/post/640

Dzieci mogą spotkać się z różnymi problemami, czy to trudnościami w szkole, zmianami zachowania, depresją, lękiem, strachem, czy po prostu niepewnością w nowych sytuacjach. Wiele rodziców wahają się zwrócić o pomoc do psychologa dziecięcego. Strach przed nieznanym, stygmatyzacja i mity dotyczące opieki psychologicznej powstrzymują rodziców przed pomaganiem ich dziecku i sobie.


Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy skupia się na dbaniu o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Pomagają dzieciom radzić sobie z różnymi problemami: lękiem, depresją, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami uczenia się i uwagi, budowaniem zdrowego poczucia własnej wartości, radzeniem sobie ze zmianami w życiu, traumami i innymi.


Jednym z największych korzyści z wizyty u psychologa dziecięcego jest możliwość uzyskania obiektywnego spojrzenia na sytuację i kompetentnej porady dotyczącej skutecznego radzenia sobie z nią. Psycholodzy posiadają wiedzę i doświadczenie, aby pomóc rodzinom zrozumieć źródła problemu i znaleźć odpowiednie strategie rozwiązania.


Psycholog dziecięcy może również pomóc rodzinom zdobyć nowe narzędzia i umiejętności komunikacyjne oraz radzenia sobie z konfliktami. Pomagają nie tylko dziecku, ale także rodzicom zrozumieć i radzić sobie z sytuacjami, które mogą być dla nich nowe i wymagające.


Psycholog dziecięcy może pomóc twojemu dziecku:

 • Nauczyć się radzić sobie ze swoimi emocjami
 • Poprawić umiejętności komunikacyjne
 • Budować zdrowe poczucie własnej wartości
 • Rozwijać lepsze relacje z rodziną i przyjaciółmi
 • Poprawić osiągnięcia szkolne


Psycholog dziecięcy może także pomóc tobie:

 • Lepsze zrozumienie twojego dziecka
 • Nauczyć się efektywnej komunikacji z twoim dzieckiem
 • Radzić sobie ze stresem i lękiem
 • Budować silniejszą i zdrowszą rodzinę


10 najczęstszych mitów na temat psychologów dziecięcych:

#1 PSYCHOLOGOWIE DZIECIĘCY SĄ TYLKO DLA DZIECI Z PROBLEMAMI

Psycholog dziecięcy może pomóc w szerokim zakresie problemów, począwszy od bardziej powszechnych, takich jak lęki, lęki separacyjne, problemy ze snem i prześladowanie, aż po poważniejsze problemy, takie jak depresja, zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD. Mogą również pomagać rodzicom w wychowaniu dzieci i problemach edukacyjnych.


#2 PSYCHOLOG DZIECIĘCY ZAPRZECZY MOJE DZIECKO

Psycholog dziecięcy jest tu po to, aby pomóc tobie i twojemu dziecku. Nie są tam po to, aby cię oceniać w żaden sposób. Posiadają fachową wiedzę i doświadczenie, aby zrozumieć zachowanie i rozwój dziecka i pomóc ci znaleźć najlepszy sposób pracy z twoim dzieckiem.


#3 PSYCHOLOG DZIECIĘCY ZROBI DIAGNOZĘ I PRZEPISZE LEKI

Psycholog dziecięcy skupia się na ogólnym rozwoju i dobrostanie psychicznym dziecka. Diagnoza to tylko jedno narzędzie, które używają do zrozumienia trudności i opracowania indywidualnego planu opieki. Leki są przepisywane tylko w ciężkich przypadkach i zawsze w ścisłej współpracy z psychiatrą dziecięcym.


#4 PSYCHOLOG DZIECIĘCY NIEPOTRZEBNIE PRZECIĄŻA TERAPIĘ

Długość terapii zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Czasami wystarczy kilka krótkich sesji, innym razem potrzebna jest dłuższa i intensywniejsza opieka. Psycholog dziecięcy poinformuje cię na początku, który podejście jest dla ciebie i twojego dziecka najbardziej odpowiednie.


#5 RODZICE NIE MAJĄ NIC DO ZROBIENIA W TERAPII

Przeciwnie. Rodzice są ważną częścią terapii, a ich aktywny udział w procesie jest kluczowy dla osiągnięcia trwałych zmian. Rodzice mogą nauczyć się, jak lepiej komunikować się ze swoim dzieckiem, zapewnić wsparcie emocjonalne i radzić sobie z problematycznym zachowaniem.


#6 PSYCHOLOG DZIECIĘCY ZABURZA ROZWÓJ DZIECKA

Psycholog dziecięcy pomaga dzieciom lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach i emocjach, rozwijać zdrowe mechanizmy radzenia sobie i budować pewność siebie. Ostatecznie pomagają w ich zdrowym rozwoju psychicznym i integracji społecznej.


#7 NIE POTRZEBUJEMY PSYCHOLOGA DZIECIĘCEGO

Szukanie pomocy u psychologa dziecięcego nie jest wstydliwe. Wręcz przeciwnie, pokazuje to odpowiedzialność rodziców i ich zainteresowanie dobrem dziecka. Psycholog dziecięcy może dostarczyć rodzicom profesjonalnej perspektywy na sytuację i cennej porady, których sami mogliby nie uzyskać.


#8 PSYCHOLOG DZIECIĘCY NIE BĘDZIE W STANIE NAM POMÓC

Psycholog dziecięcy ma doświadczenie w szerokim zakresie problemów i może zaoferować rodzicom indywidualne podejście i wsparcie. Każde dziecko jest wyjątkowe, ale istnieją zasady i strategie, które można zastosować do konkretnych sytuacji.


#9 TYLKO NIEKOMPETENTNI RODZICE SZUKAJĄ POMOCY U PSYCHOLOGA

ABSOLUTNIE NIE! Szukanie pomocy u psychologa dziecięcego jest oznaką siły i odpowiedzialności. Rodzice, którzy aktywnie starają się poprawić dobrostan psychiczny swojego dziecka, robią wszystko, co w ich mocy dla nich.


#10 PSYCHOLOG DZIECIĘCY NAKAZAŁ NAM, JAK WYCHOWAĆ NASZE DZIECKO

Psycholog dziecięcy szanuje indywidualność każdej rodziny i nie narzuca rodzicom żadnych metod wychowawczych. Raczej pomagają im znaleźć własną ścieżkę i styl wychowywania, który najlepiej odpowiada potrzebom ich dziecka. Odpowiedzialność za wychowywanie i opiekę nad dzieckiem zawsze pozostaje po stronie rodziców. Psycholog dziecięcy po prostu pomaga im w tej podróży i zapewnia im profesjonalne wsparcie i doradztwo.


Nie zapominajmy, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Więc nie wahaj się szukać pomocy, jeśli czujesz, że twoje dziecko potrzebuje wsparcia i profesjonalnej pomocy. Psycholog dziecięcy jest tutaj, aby ci pomóc i wesprzeć cię w trudnych sytuacjach życiowych.


Nie pozwól, aby problemy twoich dzieci rosły wraz z nimi.
Znajdź pomoc u psychologa dziecięcego w centrum konsultacji online MOJRA już dziś.


Komentarze

 • Dołącz do dyskusji.
  Wpisz swój komentarz.

 • Avatar

Podobne artykułyZaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Zaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Wiesz, jak zaburzenia psychiczne mogą się ujawniać u dzieci? To szeroki spektrum warunków, które mogą znacząco wpływać nie tylko na zachowanie i stan emocjonalny dziecka, ale także na jego ogólny rozwój. Rozpoznawanie tych zaburzeń we wczesnym stadium i adekwatne reagowanie są kluczowe dla zapewnienia jak najlepszej opieki i wsparcia.Badania pokazują, że nawet do 50% zaburzeń psychicznych można zdiagnozować we wczesnym dzieciństwie.Rodzice powinni być uważni na sygnały ala...

Kontynuuj czytanie

Stres i jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Stres i jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Czy kiedykolwiek czujesz, że Twoje życie jest pełne napięcia, które po prostu nie chce ustąpić? Nie jesteś sam. Stres to ten cichy towarzysz, który często pojawia się niespodziewanie w naszym życiu. Czy to praca, rodzina czy po prostu codzienne sytuacje, może nas zaskoczyć i wpłynąć na nasze ogólne zdrowie.Ale jak skutecznie zwalczyć stres i nie pozwolić mu Cię powstrzymać? Ten artykuł jest przewodnikiem, który pokaże Ci jak. Zdobędziesz wgląd w to, jak stres i z...

Kontynuuj czytanie

Generacja kanapkowa: Jak radzić sobie z opieką nad rodzicami i dziećmi bez stresu i wyczerpania

Generacja kanapkowa: Jak radzić sobie z opieką nad rodzicami i dziećmi bez stresu i wyczerpania

W dzisiejszym społeczeństwie napotykamy różne zjawiska, które często nie są ani wyjątkowe, ani nowe. Pewna doza społecznego spojrzenia, współistnienia i troski zawsze była obecna w naszym społeczeństwie, choć w różnych formach. Cóż, być może nie zawsze o tym rozmawialiśmy lub mieliśmy okazję do konfrontacji. Kobieta jest symbolem matki, która opiekuje się swoją rodziną i dba nie tylko o potrzeby fizjologiczne, ale również psychologiczne i społeczne rodziny, n...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie