Zaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

https://www.blog.mojra.pl/post/638

Wiesz, jak zaburzenia psychiczne mogą się ujawniać u dzieci? To szeroki spektrum warunków, które mogą znacząco wpływać nie tylko na zachowanie i stan emocjonalny dziecka, ale także na jego ogólny rozwój. Rozpoznawanie tych zaburzeń we wczesnym stadium i adekwatne reagowanie są kluczowe dla zapewnienia jak najlepszej opieki i wsparcia.


Badania pokazują, że nawet do 50% zaburzeń psychicznych można zdiagnozować we wczesnym dzieciństwie.


Rodzice powinni być uważni na sygnały alarmowe, takie jak skrajne wahania nastroju, izolacja społeczna, problemy ze snem, widoczne objawy lęku lub niewyjaśnione objawy fizyczne. Rozpoznanie zaburzenia psychicznego we wczesnym stadium może prowadzić do skutecznego leczenia i zauważalnej poprawy jakości życia dziecka.


Definicja terminu "zaburzenie psychiczne"

Termin "zaburzenie psychiczne" może czasami być mylący. W kontekście dzieci i młodzieży zaburzenia psychiczne są definiowane jako zestawy objawów związanych z istotnym wewnętrznym cierpieniem, dysfunkcją lub ryzykiem upośledzenia funkcji społecznych. Do tych zaburzeń należą zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, zaburzenia zachowania i ADHD.


Poszczególne kategorie zaburzeń psychicznych charakteryzują się określonymi objawami i zachowaniami, które często występują razem, tworząc ogólny obraz kliniczny. Dlatego diagnoza zaburzenia psychicznego wymaga specjalistycznej wiedzy i podejścia, a ważne jest, aby rodzice szukali pomocy profesjonalnej.


Różnice między zaburzeniami psychicznymi u dzieci i dorosłych

Zaburzenia psychiczne u dzieci mają swoje specyficzne cechy. Dzieci nie są "małymi dorosłymi", a ich zdrowie psychiczne różni się istotnie od dorosłych. Objawy zaburzeń psychicznych u dzieci mogą wydawać się mniej oczywiste niż u dorosłych lub mogą rozwijać się w niespodziewany sposób. Objawy zmieniają się wraz z wiekiem i często są związane z etapami rozwojowymi.


Jedną z kluczowych różnic jest sposób komunikacji dzieci w zakresie swoich uczuć. Podczas gdy dorośli mogą szczegółowo opisywać swoje myśli i uczucia, dzieci często wyrażają cierpienie pośrednio, na przykład poprzez nieposłuszeństwo lub zmiany w osiągnięciach szkolnych. Wymaga to uwagi oraz umiejętności rodziców i specjalistów w interpretacji tych sygnałów poprawnie.


Zaburzenia psychiczne u dzieci często wiążą się z predyspozycją genetyczną, co oznacza, że należy również zwracać uwagę na zdrowie psychiczne innych członków rodziny.


5 ostrzeżeń, których nie wolno lekceważyć


1. Skrajne zmiany nastroju i emocji:

Jednym z najczęstszych ostrzeżeń o zaburzeniach psychicznych u dzieci są skrajne zmiany nastroju i emocji. Przejścia od radości do smutku, które są intensywniejsze niż zwykle, mogą być pierwszym sygnałem problemu. Jeśli dziecko zazwyczaj jest wesołe, a nagle staje się drażliwe, powinno to budzić niepokój. Tego rodzaju zmiana może sygnalizować szereg zaburzeń, w tym zaburzenie depresyjne czy nawet zaburzenie afektywne dwubiegunowe.


2. Zmiany w zachowaniu i izolacja społeczna:

Innym ostrzeżeniem jest zmiana zachowania dziecka. Jednym z pierwszych znaków, że zdrowie psychiczne naszego dziecka może być zagrożone, jest utrata zainteresowania wcześniej lubianymi aktywnościami, wycofanie się i unikanie kontaktów społecznych z przyjaciółmi i rodziną. Te zmiany mogą być sygnałem ostrzegawczym zaburzeń psychicznych, takich jak lęki czy depresja.


3. Problemy ze snem lub jedzeniem:

Zmiany w nawykach snu lub jedzenia również są alarmującymi sygnałami. Dziecko może mieć trudności z zasypianiem lub, przeciwnie, spać więcej niż zwykle. Zmiany w apetycie, czy to utrata apetytu czy niekontrolowane pragnienia, również są istotnymi sygnałami.


Porada dla rodziców:

 • Monitoruj i zapisuj wzorce snu i jedzenia twojego dziecka.
 • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak się czuje i czy ma jakiekolwiek obawy.
 • Jeśli wykazują niepokojące zmiany, skonsultuj się z pediatrą.


4. Wyraźne stany lękowe lub depresyjne:

Zaburzenia depresyjne i lękowe są coraz częstsze u dzieci. Nawet do 20% dzieci może doświadczać lęków lub depresji w trakcie rozwoju. Objawy lęku obejmują zmartwienia, drżenie i kołatanie serca. Depresja objawia się jako smutek, utrata zainteresowania i zmiany w apetycie. Te warunki wpływają na naukę i aktywności społeczne.


Porada dla rodziców:

 • Obserwuj i rozmawiaj z dziećmi o ich uczuciach.
 • Zauważ wszelkie nietypowe zmiany w zachowaniu dziecka.
 • Szukaj pomocy, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.


5. Niewytłumaczalne objawy fizyczne:

Nagłe lub niewytłumaczalne objawy fizyczne mogą również wskazywać na problemy zdrowia psychicznego. Powtarzające się bóle głowy lub brzucha mogą być objawami zaburzeń psychosomatycznych. Ważne jest, aby traktować te sygnały poważnie i skonsultować się ze specjalistą.


Objawy psychicznego stresu:

 • Bóle głowy
 • Bóle brzucha
 • Wymioty
 • Trudności w oddychaniu


Wpływ Nieleczone Zaburzenia Psychiczne na Rozwój Dziecka

Niediagnozowane i nieleczone zaburzenia psychiczne mogą powodować znaczne trudności dla dzieci. Na przykład dzieci z nierozwiązanych problemów emocjonalnych często wykazują gorsze wyniki w nauce. Mogą także czuć się smutne lub samotne, ponieważ trudno im nawiązywać przyjaźnie, co prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości. Bez terminowej interwencji te dzieci mogą mieć poważniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym w dorosłym życiu.


Jak szybko reagujemy jako rodzice, może zmienić przyszłość naszych dzieci. Dzięki pomocy profesjonalistów i wsparciu rodziny możemy zapewnić, że dzieci otrzymują potrzebną opiekę, poprawiając tym samym ich szanse na lepsze życie.


Czy Możemy Zapobiec Problemom Psychicznym u Dzieci?

Istnieje wiele sposobów, aby próbować zapobiegać problemom psychicznym u dzieci. Wczesna diagnoza jest kluczowym czynnikiem. Rodziny i szkoły powinny wspierać i zachęcać dzieci. Nauczyciele i rodzice powinni nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze. Wtedy możemy szukać pomocy od profesjonalistów, terapii, a w niektórych przypadkach również leków.


Nauczenie dzieci, jak dbać o zdrowie psychiczne, rozwiązywać problemy i radzić sobie ze stresem, jest korzystne. Różne programy zapobiegawcze, które pomagają dzieciom rozwijać umiejętności społeczne i pewność siebie, są również wartościowe.


Porada Dla Rodziców:

 • Obserwuj sygnały ostrzegawcze.
 • Szukaj profesjonalnej pomocy, gdy masz wątpliwości.
 • Wspieraj swoje dziecko w domu i w szkole.
 • Naucz dzieci, jak radzić sobie ze stresem i emocjami.


Wpływ rodziny na rozwój psychiczny dziecka

Silne i wspierające relacje rodzinne są kluczowe dla dobrego samopoczucia psychicznego dzieci. Badania pokazują, że dzieci wychowywane w harmonijnych domach są bardziej odporne na stres. Z kolei toksyczne środowisko może prowadzić do szkodliwych skutków dla psychiki dziecka, często skutkujących depresją i lękiem.


Poprawa relacji rodzinnych może nie być łatwa, ale jest niezbędna. Terapia rodzinna i otwarta komunikacja mogą pomóc.


Porada dla rodziców:

 • Spędzajcie razem czas wysokiej jakości.
 • Komunikujcie się otwarcie.
 • Unikajcie konfliktów w domu.


Jak rodzice mogą wspierać zdrowie psychiczne swoich dzieci?

Ważne jest, aby być obok dzieci, słuchać ich i rozumieć ich potrzeby. Dzieci, które czują się kochane, są wewnętrznie silne.


 • Nauczajcie dzieci, jak radzić sobie ze stresem.
 • Bądźcie dla nich wsparciem emocjonalnym.
 • Zachęcajcie ich do niezależności.


Kiedy należy szukać pomocy profesjonalnej?

Jednym z kluczowych momentów jest, gdy objawy zaburzeń psychicznych nie tylko utrzymują się, ale są na tyle poważne, że wpływają na codzienne funkcjonowanie dziecka. Istotne jest rozróżnienie między typowymi etapami rozwoju, takimi jak drobne niepokoje czy zmiany nastroju, a sytuacjami, które wymagają uwagi specjalisty.


Znaki takie jak znaczące zmiany w zachowaniu, emocjonalne stany utrudniające normalne funkcjonowanie dziecka czy wyrażanie myśli o samookaleczeniu są wyraźnymi sygnałami ostrzegawczymi, że należy szukać pomocy. Ważne jest, aby rodzice nie wahali się szukać pomocy profesjonalnej, najlepiej u psychologa lub psychiatry.


Psycholog Online

ma Gordana Mišković

Rozwój emcjonalny

Najbliższe terminy: 25.06.2024

Psycholog Offline

mgr Sylwia Folwarczna

Rozwój emcjonalny

Najbliższe terminy: 26.06.2024


Proces diagnozy i leczenia

Diagnoza rozpoczyna się od rozmów zarówno z rodzicami, jak i z dzieckiem, a następnie od testów. Ustalenie diagnozy opiera się na szerokim zakresie informacji, w tym historii rodzinnej i wyników testów. Następnie proponowany jest odpowiedni plan leczenia, który może obejmować kombinację leków i terapii.


Leczenie to proces; dziecko nie zmienia się z dnia na dzień. Cierpliwość i regularne monitorowanie przez specjalistę są kluczowe.


Terapia przez zabawę

Terapia przez zabawę to skuteczny sposób pomocy dzieciom z zaburzeniami psychicznymi. Ta metoda wykorzystuje zabawę jako główne narzędzie terapeutyczne, pozwalając dzieciom wyrażać swoje uczucia i myśli bez konieczności werbalnej konfrontacji. Może ona obejmować rysowanie, modelowanie lub działania muzyczne, naturalnie rozwijając kreatywność dzieci i wyrażanie emocji.

Badania pokazują, że terapia przez zabawę może znacząco korzystnie wpływać na dzieci z zaburzeniami psychicznymi. Jedno badanie zauważyło, że po sześciu miesiącach regularnych sesji terapeutycznych 78% dzieci wykazało postępy w regulacji emocji oraz redukcję objawów lękowych i depresyjnych. Ta metoda również wspiera rozwój umiejętności społecznych i refleksji nad sobą.
Przed chwilą przeczytałeś artykuł na temat: Zaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Komentarze

 • Dołącz do dyskusji.
  Wpisz swój komentarz.

 • Avatar

Podobne artykułyNie bój się psychologów dziecięcych! Pomogą twojemu dziecku i także tobie

Nie bój się psychologów dziecięcych! Pomogą twojemu dziecku i także tobie

Dzieci mogą spotkać się z różnymi problemami, czy to trudnościami w szkole, zmianami zachowania, depresją, lękiem, strachem, czy po prostu niepewnością w nowych sytuacjach. Wiele rodziców wahają się zwrócić o pomoc do psychologa dziecięcego. Strach przed nieznanym, stygmatyzacja i mity dotyczące opieki psychologicznej powstrzymują rodziców przed pomaganiem ich dziecku i sobie.Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?Psycholog dziecięcy skupia się na dbaniu o zdrowie psychiczne...

Kontynuuj czytanie

Generacja kanapkowa: Jak radzić sobie z opieką nad rodzicami i dziećmi bez stresu i wyczerpania

Generacja kanapkowa: Jak radzić sobie z opieką nad rodzicami i dziećmi bez stresu i wyczerpania

W dzisiejszym społeczeństwie napotykamy różne zjawiska, które często nie są ani wyjątkowe, ani nowe. Pewna doza społecznego spojrzenia, współistnienia i troski zawsze była obecna w naszym społeczeństwie, choć w różnych formach. Cóż, być może nie zawsze o tym rozmawialiśmy lub mieliśmy okazję do konfrontacji. Kobieta jest symbolem matki, która opiekuje się swoją rodziną i dba nie tylko o potrzeby fizjologiczne, ale również psychologiczne i społeczne rodziny, n...

Kontynuuj czytanie

Pozytywne podejście do ciała: Unikaj skrajności i znajdź równowagę

Pozytywne podejście do ciała: Unikaj skrajności i znajdź równowagę

W dzisiejszym świecie, gdzie obfitują obrazy perfekcji, coraz większy nacisk kładzie się na akceptację własnego ciała i odrzucenie skrajności. Ten nowy sposób podejścia odzwierciedla potrzebę zrozumienia zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Przyjmowanie swojego ciała nie oznacza rezygnacji z zdrowego stylu życia; raczej oznacza celebrowanie indywidualnych różnic i dążenie do znalezienia osobistej równowagi. Ważne jest odrzucenie skrajności, które promują...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie