Ukryty Ból: Depresja i Samookaleczenia u Dzieci oraz Jak Im Pomóc

https://www.blog.mojra.pl/post/537

Krajowy monitoring zdrowia psychicznego dzieci w Republice Czeskiej, przeprowadzony przez Matěja Kučerę z Instytutu Zdrowia Psychicznego, ujawnił szokujące wyniki. Pokazuje, że aż do 40% uczniów dziewiątej klasy w szkołach podstawowych wykazuje objawy umiarkowanej do poważnej depresji, a 30% dziewiątoklasistów doświadcza problemów z lękiem. Pracuję jako psycholog szkolny i mam kontakt z dziećmi. Niestety, uczniowie dziewiątej klasy, w szczególności, niechętnie rozmawiają o swoich uczuciach i problemach. Porównując chłopców i dziewczynki, zauważyłem, że dziewczynki są bardziej skłonne do rozmawiania o swoich emocjach, ale nie zawsze jest to regułą. Niektóre dziewczynki są bardzo zamknięte i nawet nie komunikują się z rówieśnikami.

 

"Najczęstszym problemem, z którym się spotykam w swojej praktyce, jest samookaleczanie u dzieci. Niestety, miałem doczynienia z myślami lub próbami samookaleczenia u ucznia czwartej klasy, ale zazwyczaj dotyczy to starszych dzieci, głównie dziewcząt, w szóstym roku i wyżej w szkole podstawowej."

 

Dlaczego dzieci tak okrutnie sobie szkodzą?

Przyczyny różnią się, czy to problemy z rówieśnikami, prześladowaniem, kłopoty z rodzicami, złamane serce i tak dalej. Wszystkie dziewczynki, a nawet chłopcy, którzy borykają się z tendencjami do samookaleczania, mają głównie problemy związane z ich relacją sami do siebie.

 

Gdzie możemy szukać przyczyn niskiego poczucia własnej wartości u dzieci, które prowadzi do samookaleczania?

Może być wiele powodów, dla których dzieci mają niskie poczucie własnej wartości, negatywny obraz siebie i ogólny brak miłości do siebie, co skutkuje ich samookaleczaniem. Jednak zawsze sprowadza się to do kwestii relacyjnych. Niektóre dzieci twierdzą, że nie otrzymały wystarczającej miłości rodzicielskiej w dzieciństwie, że ich rodzice, a często nawet nauczyciele, mówili im, że są głupie. Dzieci automatycznie akceptują te etykiety, ponieważ jeszcze nie wykształciły zdolności krytycznego myślenia i umiejętności racjonalnej oceny i filtracji etykiet, jakie kierujemy w ich stronę. Kiedy mówimy dziecku, że jest głupie, ono nam wierzy. Kiedy mówimy im, że są mądre, także nam wierzą.

Zdrowie psychiczne dzieci jest także znacząco wpływane przez ich przyjaźnie. Nastolatkowie potrzebują być częścią grupy rówieśniczej, należeć gdzieś. W zamian za bycie częścią tej grupy rówieśniczej, są gotowi robić rzeczy, których w innym wypadku by nie zrobili, zwłaszcza chłopcy. Obejmuje to próbowanie papierosów (zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych, które nie pozostawiają silnego zapachu i są trudniejsze do wykrycia przez rodziców), spożywanie napojów energetycznych, a w niektórych grupach nastolatków nawet eksperymentowanie z alkoholem i narkotykami, które niestety są stosunkowo łatwo dostępne w dzisiejszych czasach. W niektórych grupach próbują też innych narkotyków, takich jak marihuana, która jest legalna w niektórych stanach, ale niewielu informuje dzieci, że nie przynosi ona chwilowego rozluźnienia wszystkim i może wywołać psychozę u niektórych użytkowników. Kiedy pracowałem w placówce psychiatrycznej, mieliśmy młodego pacjenta dwudziestoletniego z schizofrenią wywołaną marihuaną, którą twierdził, że spróbował tylko dwukrotnie w życiu. Schizofrenia to nieuleczalna choroba, która będzie miała negatywny wpływ na jego życie do końca.

 

W porównaniu z poprzednimi pokoleniami, nasze dzieci spędzają ogromną ilość czasu na mediach społecznościowych, co również nie jest dobre dla ich zdrowia psychicznego. Czasem udostępniają zdjęcia, takie jak te w kostiumach kąpielowych (najwyżej), za które później mogą czuć się zażenowani przed kolegami i rodzicami. Poza mediami społecznościowymi, dzieci, czasem już w wieku przedszkolnym lub szkoły podstawowej, spędzają dużo czasu grając w gry mobilne lub na komputerach, co również szkodzi ich zdrowiu psychicznemu. Gra na komputerze jest dla nich bardziej atrakcyjna niż zabawa z rówieśnikami, ponieważ dostarcza im więcej adrenaliny i emocji.

 

"Niektóre dziewczynki zaczęły sobie szkodzić z powodu złych relacji w klasie i problemów z najlepszymi przyjaciółkami."

 

Czynniki wspomniane powyżej osobiście wydają się być najbardziej ryzykowne dla psychicznego dobrostanu dzieci, choć może ich być więcej. Kiedy te kwestie są omawiane, dzieci przyznają, że fizyczny ból związany z samookaleczeniem przynosi ulgę od bólu psychicznego spowodowanego problemami w bliskich relacjach.

 

 

Bardzo poważnym problemem, który ostatnio nas nurtuje w szkole, są zaburzenia odżywiania.

Niektóre dzieci odmawiają jedzenia, ponieważ uważają się za zbyt otyłe, a źródłem tej przekonania często jest niewielki komentarz, który padł od członka rodziny i który dziecko odebrało osobiście. Niektóre dzieci przechodzą od samookaleczenia do zaburzeń odżywiania, widząc to jako lepszą alternatywę, aby uniknąć nieprzyjemnych blizn. Zarówno samookaleczenie, jak i zaburzenia odżywiania mają wspólny aspekt polegający na tym, że dziecko szkodzi swojemu ciału, co wskazuje, że nie ma dla siebie miłości, jest niezadowolone ze swojego ciała i ogólnie nie jest zadowolone ze sobą. Często te dzieci czują, że nikt ich nie rozumie, nikt się nimi nie interesuje i to nie ma znaczenia, czy istnieją, czy nie.

 

Co możemy zrobić dla naszych dzieci?

Aby odwrócić ten krytyczny stan zdrowia psychicznego naszych dzieci, jest niezwykle istotne, abyśmy jako rodzice, nauczyciele i dorośli wyrażali im, że są dla nas ważni i troszczymy się o nich. Musimy pomóc im rozwijać swój wewnętrzny potencjał, aby mogli rozwijać to, co kochają i gdzie mogą odnosić sukcesy. To jest kluczowe już od najmłodszych lat, aby wspierać samoocenę i pewność siebie dzieci, uświadamiając im, jak wyjątkowi i ważni są, i wzmacniać zdrową samoocenę i szacunek do siebie. Musimy pokazywać im, kim naprawdę są, i że ich wartość nie zależy od tego, co kolega z klasy lub ktoś inny, na przykład oferujący narkotyki, mógłby powiedzieć, ale że sami wiedzą, kim są wewnętrznie. Ważne jest także nauczenie dzieci zdrowej asertywności, aby później, gdy ktoś prosił je o coś, z czym się nie identyfikują, mogły powiedzieć NIE.

 

"Dzieci potrzebują mieć cele, aspiracje i plany, które chcą osiągnąć w życiu. Pozwólmy im i zachęćmy do realizacji swoich celów i doświadczania sukcesu, nawet jeśli nie są doskonałe."

 

Autor: Mgr Jitka Kneslová, psycholog w poradni online MOJRA.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykuły



Stereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

"DOBRA MATKA"

"DOBRA MATKA"

Bycie matką jest niesamowicie pięknym, ale zarazem wyczerpującym doświadczeniem. Każda matka doświadcza momentów, gdy jest w pełnej harmonii ze swoim dzieckiem, wszystko jest wspaniałe, doskonale się rozumieją. Jednak macierzyństwo przynosi również momenty przeciwne. To są chwile, gdy matka jest zmęczona, pozbawiona snu i czuje się zupełną porażką. W tych chwilach wiele matek zaczyna wątpić w siebie i czuje, że nie jest wystarczająco dobra. Nieproszona rada od inny...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie