Jak przebiega wizyta u psychologa dziecięcego?

https://www.blog.mojra.pl/post/514

Wizyta u psychologa dziecięcego to bardzo delikatny temat. Wiele rodziców ma obawy dotyczące tego, że ich dziecko spotyka się z psychologiem. Jako psycholog szkolny często spotykam się z rodzicami, którzy początkowo odmawiali zgodzenia na to, aby ich dziecko rozmawiało z psychologiem szkolnym. Po wyjaśnieniu, co dokładnie robi psycholog z dzieckiem i czym takie spotkanie faktycznie jest, rodzice zazwyczaj uspokajają się i wyrażają zgodę.

 

Na początku czuję potrzebę zapewnienia rodziców, że nie dzieje się nic strasznego. Psycholog to osoba, która rozmawia z dzieckiem, bawi się z nim, a w przypadku starszych dzieci może przeprowadzać pewne oceny, aby pomóc dziecku w radzeniu sobie z jego obecnymi problemami.

 

Wielu rodziców nie zna różnicy między psychologiem a psychiatrą, więc pozwól mi to krótko wyjaśnić. Psychiatra to lekarz, który może przeprowadzić  diagnozę dziecka i, w razie potrzeby, przepisać leki w celu poprawy kwestii takich jak kontrola sama siebie lub zachowania w poważnych przypadkach. Psycholog to osoba, która rozmawia z dzieckiem, bawi się z młodszymi dziećmi i angażuje się w interesujące zajęcia. Za zgodą rodzica psycholog może również przeprowadzić badania psychologiczne dziecka.

 

Podstawowym celem psychologa jest maksymalna pomoc dziecku. W przypadku młodszych dzieci psycholog bawi się z nimi, ponieważ zabawa pozwala dzieciom lepiej wyrazić swoje uczucia i potrzeby niż komunikacja werbalna. Poprzez zabawę dzieci często wyrażają swoje emocje, obawy i pragnienia. Siedzenie z psychologiem to miejsce, gdzie dziecko może się zrelaksować i być sobą. Każdy psycholog pracujący z małymi dziećmi ma różne zabawki, które mogą przyciągnąć uwagę dziecka i zapewnić mu możliwość wyrażania siebie. Niektóre dzieci preferują różne figurki, lalki, piaskownicę, rysowanie, plastelinę itp. Psycholog pozwala dziecku wybierać.

 

Spotkania psychologiczne z dzieckiem mogą być różne, od wysoce strukturalnych systemów terapii behawioralnej ABA po swobodną zabawę. Dziecko spotyka się z psychologiem przez dłuższy okres czasu, aż podczas zabawy lub rysowania spontanicznie wyrazi swoje uczucia i potrzeby. Psycholog nie ocenia twórczości dziecka ani zabawy, ale udziela komentarzy i może być częścią zabawy, jeśli dziecko tego chce.

 

W przypadku starszych dzieci sesje wyglądają inaczej. Dzieci, które lubią rozmawiać, mogą rozmawiać z psychologiem na różne tematy, często współtworząc historie, które lubią. Starsze dzieci, które już nie chcą się bawić, po prostu siedzą z psychologiem, dbając o kontakt wzrokowy, i omawiają swoje uczucia, potrzeby i obawy. Czasami dziecko nie potrzebuje rozmowy, ale po prostu chce być z psychologiem lub zaufaną osobą, która zapewni poczucie bezpieczeństwa.

 

Naprawdę lubię dzieci i nie stosuję wobec nich podejścia dyrektywnego. Wręcz przeciwnie, preferuję współpracę i przyjazne podejście. Lubię się śmiać z dziećmi i chcę, aby czuły się wokół mnie swobodnie i bezpiecznie, wiedząc, że są akceptowane i szanowane takie, jakie są. Nawet jeśli nie zachowują się tak, jak powinny, daję im do zrozumienia, że je kocham, ale nie akceptuję ich zachowania. Razem szukamy przyczyn niewłaściwego zachowania i możliwości zmiany.

 

Jako psycholog szkolny dzieci w szkole wiedzą, że mogą się do mnie zwrócić, gdy tego potrzebują. Rozumieją, że nie jestem tu po to, aby ich oceniać, ale aby pomóc. Dla mnie najważniejszym aspektem mojej pracy jest bycie tu dla dzieci, które tego potrzebują.

 

Jako psycholog szkolny często spotykam dzieci, które odczuwają lęk, strach i inne nieprzyjemne emocje. Te dzieci często dobrze reagują na oddech przeponowy, który pomaga im się zrelaksować i lepiej radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Wykorzystuję również biofeedback, czyli naukowo udokumentowaną metodę monitorowania, analizowania i wizualizowania procesów fizjologicznych. Dzięki biofeedback dzieci uczą się radzić sobie ze stresem poprzez kontrolowane oddychanie.

 

Każde dziecko potrzebuje wsparcia i pewności siebie, które zwiększają ich poczucie własnej wartości i pewność siebie. Niektóre dzieci mają duże poczucie własnej wartości, zwłaszcza jeśli pochodzą z rodzin wspierających. Inne są naturalnie bardziej lękliwe i niepewne, a psychologowie mogą pomóc im zbudować większą pewność siebie.

 

Psychologowie pracujący z dziećmi mogą stosować różne podejścia terapeutyczne. W mojej pracy często zajmuję się problemami fizycznymi dzieci, ponieważ dzieci często somatyzują, co oznacza, że fizyczne problemy, takie jak bóle brzucha, mogą być związane z nieprzyjemnymi emocjami, takimi jak strach i lęk.

Psycholog pracujący z dziećmi powinien przede wszystkim naprawdę lubić dzieci. Powinien czerpać radość z zabawy, rozmów i wykazywać zainteresowanie uczuciami i potrzebami dzieci. Dzieci są bardzo wrażliwe i potrafią odczuć, czy naprawdę jesteśmy nimi zainteresowani, a jeśli nie czują, że jesteśmy naprawdę tu dla nich, mogą nie chcieć współpracować.
Autor: mgr. Jitka Kneslová


Właśnie przeczytałeś artykuł: Jak przebiega wizyta u psychologa dziecięcego?

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyStereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

"DOBRA MATKA"

"DOBRA MATKA"

Bycie matką jest niesamowicie pięknym, ale zarazem wyczerpującym doświadczeniem. Każda matka doświadcza momentów, gdy jest w pełnej harmonii ze swoim dzieckiem, wszystko jest wspaniałe, doskonale się rozumieją. Jednak macierzyństwo przynosi również momenty przeciwne. To są chwile, gdy matka jest zmęczona, pozbawiona snu i czuje się zupełną porażką. W tych chwilach wiele matek zaczyna wątpić w siebie i czuje, że nie jest wystarczająco dobra. Nieproszona rada od inny...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie