"DOBRA MATKA"

https://www.blog.mojra.pl/post/559

Bycie matką jest niesamowicie pięknym, ale zarazem wyczerpującym doświadczeniem. Każda matka doświadcza momentów, gdy jest w pełnej harmonii ze swoim dzieckiem, wszystko jest wspaniałe, doskonale się rozumieją. Jednak macierzyństwo przynosi również momenty przeciwne. To są chwile, gdy matka jest zmęczona, pozbawiona snu i czuje się zupełną porażką. W tych chwilach wiele matek zaczyna wątpić w siebie i czuje, że nie jest wystarczająco dobra. Nieproszona rada od innych często przyczynia się do tych uczuć w takich momentach.


Uczucia niebycia wystarczająco dobrą matką, w połączeniu z wyczerpaniem w trudnych okresach, takich jak choroba dziecka, ząbkowanie, ból brzuszka czy inne dolegliwości, które wyrażają, są szczególnie trudne dla matki lub innej bliskiej osoby, która opiekuje się dzieckiem.


Ważne jest zrozumienie, że żadna matka nie otrzymuje instrukcji, jak poprawnie reagować w danej sytuacji ze swoim dzieckiem. Każde dziecko jest unikalne, a każda matka uczy się, co próbuje przekazać swoimi płaczami i uczy dziecko, że jest tam, by się nim zająć, chronić je i nauczyć wszystkiego, czego będą potrzebować w życiu. Nasze dzieci rodzą się bardzo bezbronne w porównaniu z innymi istotami i potrzebują bliskiej osoby, przede wszystkim matki, by chronić je, uczyć zaufania światu i pokazywać, jak dbać o siebie.


Jako matka jestem przekonana, że żadna nowa matka nie potrzebuje nieproszonych rad dotyczących tego, jak być, jak usypiać dziecko, karmić je, czy pozwolić mu płakać, i tak dalej. To, czego nowa matka naprawdę potrzebuje usłyszeć, to jak wyjątkowa jest, jak opiekuje się i kształtuje małą osobę, i jak jest dla niej całym światem, towarzysząc jej przez życie od pierwszych chwil na tym świecie, ucząc ją wszystkiego o życiu, wspierając ją w pierwszych ruchach, krokach, dźwiękach i słowach.


Każda matka, która troszczy się o swoje dziecko lub dzieci całym sercem i miłością, powinna wiedzieć, że jest WYSTARCZAJĄCO DOBRĄ MATKĄ. Żadne dziecko nie potrzebuje doskonałej matki, która zawsze jest w dobrym nastroju, zawsze się uśmiecha i nie ma problemów, ponieważ takiej matki, moim zdaniem, nie ma.


Prawdziwa matka to kobieta z krwi i kości, czasem zmęczona, czasem zirytowana lub niezadowolona, ale zawsze gotowa oddać nawet ostatnie siły swojemu dziecku. Matka, która wstaje w nocy dla chorego dziecka, czyta ulubioną bajkę dziecku wielokrotnie, bo takie jest jego życzenie, ogląda ulubione bajki razem z nim, pyta o przyjaciół i zainteresowania. Matka, która jest gotowa zrobić wszystko, by sprawić swojemu dziecku radość i zapewnić mu bezpieczeństwo, tak aby mogło dorastać w poczuciu miłości. Matka, która wspiera dziecko w odkrywaniu tego, co lubi, i czego nie, która zapisuje je na zajęcia, bo dziecko tego pragnie, choć może wolałaby, aby interesowało się czymś innym.
Matka, która towarzyszy i wspiera swoje dziecko w jego życiowej podróży, tak aby mogło odnaleźć siebie i odkryć, kim jest i kim chce być, bez poczucia, że nie da sobie rady. Dobra matka dba o swoje dzieci, chroni je, ale z drugiej strony daje im skrzydła, by same mogły odkrywać, co potrafią. I cieszy się z ich postępów, nawet jeśli oznacza to, że będą jej coraz mniej potrzebować, aż staną się całkowicie niezależne.


Każde dziecko może być sobą, zadowolone i szczęśliwe, jeśli ma kochającą matkę, która wspiera je i uczy wierzyć w siebie, jednocześnie szanując zasady, których muszą przestrzegać w życiu.


Każda dobra matka czasem potrzebuje usłyszeć, że to, co robi, jest wystarczające. Jej dziecko nie potrzebuje doskonałej matki, ale takiej, jaka jest, z jej miłością, cierpliwością, a nawet frustracją, którą macierzyństwo czasem niesie.

 

Czy samotna matka może być dobrą matką?

 

Oczywiście, tak. W większości przypadków, które znam, muszę powiedzieć, że samotna matka musi być więcej niż tylko dobrą matką, ponieważ jest wyłączną odpowiedzialnością za wychowywanie i opiekę nad dzieckiem. Samotna matka ma trudniejszą sytuację, ponieważ nie ma przy sobie ojca dziecka, który pomagałby wraz z nią w rodzicielstwie. Niestety, często taki ojciec działa dokładnie na odwrót, dlatego uważam, że samotne matki zasługują na jeszcze większy szacunek i uznanie za wychowanie dziecka lub dzieci na własną rękę, co jest znacznie bardziej wymagające niż wychowanie w rodzinie.

 

I każdy ojciec, nawet jeśli rodzice nie wychowują dzieci razem, powinien mieć przynajmniej podstawowy szacunek dla matki swojego dziecka, co powinno się odzwierciedlać w prowadzeniu dziecka, aby słuchało i szanowało swoją matkę. To jest co najmniej, co może zrobić dla niej, kiedy zajmuje się dzieckiem samodzielnie, gdy jest chore, przechodzi okres buntu i w trudnych sytuacjach, którymi matka musi samodzielnie się zająć.

 

Ostateczna rada: Czego potrzebuje matka, aby czuła się wystarczająco dobrą matką?

 

Jeśli chcesz pomóc nowej matce, najważniejsze to nie dawaj jej nieproszonych rad, ale wręcz przeciwnie, zapytaj ją, czego potrzebuje i co sprawiłoby jej radość. Czasem są to zakupy spożywcze, jedzenie lub sprzątanie. Takie wsparcie jest znacznie cenniejsze niż nieproszone porady, które nieumyślnie mogą sugerować, że nie jest wystarczająco dobrą matką. Bo przeciwnie jest prawdą. Każda matka musi wiedzieć, że jest WYSTARCZAJĄCO DOBRĄ MATKĄ DLA SWOJEGO DZIECKA, NAJLEPSZĄ MATKĄ POD SŁOŃCEM.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyZaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Zaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Wiesz, jak zaburzenia psychiczne mogą się ujawniać u dzieci? To szeroki spektrum warunków, które mogą znacząco wpływać nie tylko na zachowanie i stan emocjonalny dziecka, ale także na jego ogólny rozwój. Rozpoznawanie tych zaburzeń we wczesnym stadium i adekwatne reagowanie są kluczowe dla zapewnienia jak najlepszej opieki i wsparcia.Badania pokazują, że nawet do 50% zaburzeń psychicznych można zdiagnozować we wczesnym dzieciństwie.Rodzice powinni być uważni na sygnały ala...

Kontynuuj czytanie

Nie bój się psychologów dziecięcych! Pomogą twojemu dziecku i także tobie

Nie bój się psychologów dziecięcych! Pomogą twojemu dziecku i także tobie

Dzieci mogą spotkać się z różnymi problemami, czy to trudnościami w szkole, zmianami zachowania, depresją, lękiem, strachem, czy po prostu niepewnością w nowych sytuacjach. Wiele rodziców wahają się zwrócić o pomoc do psychologa dziecięcego. Strach przed nieznanym, stygmatyzacja i mity dotyczące opieki psychologicznej powstrzymują rodziców przed pomaganiem ich dziecku i sobie.Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?Psycholog dziecięcy skupia się na dbaniu o zdrowie psychiczne...

Kontynuuj czytanie

Generacja kanapkowa: Jak radzić sobie z opieką nad rodzicami i dziećmi bez stresu i wyczerpania

Generacja kanapkowa: Jak radzić sobie z opieką nad rodzicami i dziećmi bez stresu i wyczerpania

W dzisiejszym społeczeństwie napotykamy różne zjawiska, które często nie są ani wyjątkowe, ani nowe. Pewna doza społecznego spojrzenia, współistnienia i troski zawsze była obecna w naszym społeczeństwie, choć w różnych formach. Cóż, być może nie zawsze o tym rozmawialiśmy lub mieliśmy okazję do konfrontacji. Kobieta jest symbolem matki, która opiekuje się swoją rodziną i dba nie tylko o potrzeby fizjologiczne, ale również psychologiczne i społeczne rodziny, n...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie