"DOBRA MATKA"

https://www.blog.mojra.pl/post/559

Bycie matką jest niesamowicie pięknym, ale zarazem wyczerpującym doświadczeniem. Każda matka doświadcza momentów, gdy jest w pełnej harmonii ze swoim dzieckiem, wszystko jest wspaniałe, doskonale się rozumieją. Jednak macierzyństwo przynosi również momenty przeciwne. To są chwile, gdy matka jest zmęczona, pozbawiona snu i czuje się zupełną porażką. W tych chwilach wiele matek zaczyna wątpić w siebie i czuje, że nie jest wystarczająco dobra. Nieproszona rada od innych często przyczynia się do tych uczuć w takich momentach.


Uczucia niebycia wystarczająco dobrą matką, w połączeniu z wyczerpaniem w trudnych okresach, takich jak choroba dziecka, ząbkowanie, ból brzuszka czy inne dolegliwości, które wyrażają, są szczególnie trudne dla matki lub innej bliskiej osoby, która opiekuje się dzieckiem.


Ważne jest zrozumienie, że żadna matka nie otrzymuje instrukcji, jak poprawnie reagować w danej sytuacji ze swoim dzieckiem. Każde dziecko jest unikalne, a każda matka uczy się, co próbuje przekazać swoimi płaczami i uczy dziecko, że jest tam, by się nim zająć, chronić je i nauczyć wszystkiego, czego będą potrzebować w życiu. Nasze dzieci rodzą się bardzo bezbronne w porównaniu z innymi istotami i potrzebują bliskiej osoby, przede wszystkim matki, by chronić je, uczyć zaufania światu i pokazywać, jak dbać o siebie.


Jako matka jestem przekonana, że żadna nowa matka nie potrzebuje nieproszonych rad dotyczących tego, jak być, jak usypiać dziecko, karmić je, czy pozwolić mu płakać, i tak dalej. To, czego nowa matka naprawdę potrzebuje usłyszeć, to jak wyjątkowa jest, jak opiekuje się i kształtuje małą osobę, i jak jest dla niej całym światem, towarzysząc jej przez życie od pierwszych chwil na tym świecie, ucząc ją wszystkiego o życiu, wspierając ją w pierwszych ruchach, krokach, dźwiękach i słowach.


Każda matka, która troszczy się o swoje dziecko lub dzieci całym sercem i miłością, powinna wiedzieć, że jest WYSTARCZAJĄCO DOBRĄ MATKĄ. Żadne dziecko nie potrzebuje doskonałej matki, która zawsze jest w dobrym nastroju, zawsze się uśmiecha i nie ma problemów, ponieważ takiej matki, moim zdaniem, nie ma.


Prawdziwa matka to kobieta z krwi i kości, czasem zmęczona, czasem zirytowana lub niezadowolona, ale zawsze gotowa oddać nawet ostatnie siły swojemu dziecku. Matka, która wstaje w nocy dla chorego dziecka, czyta ulubioną bajkę dziecku wielokrotnie, bo takie jest jego życzenie, ogląda ulubione bajki razem z nim, pyta o przyjaciół i zainteresowania. Matka, która jest gotowa zrobić wszystko, by sprawić swojemu dziecku radość i zapewnić mu bezpieczeństwo, tak aby mogło dorastać w poczuciu miłości. Matka, która wspiera dziecko w odkrywaniu tego, co lubi, i czego nie, która zapisuje je na zajęcia, bo dziecko tego pragnie, choć może wolałaby, aby interesowało się czymś innym.
Matka, która towarzyszy i wspiera swoje dziecko w jego życiowej podróży, tak aby mogło odnaleźć siebie i odkryć, kim jest i kim chce być, bez poczucia, że nie da sobie rady. Dobra matka dba o swoje dzieci, chroni je, ale z drugiej strony daje im skrzydła, by same mogły odkrywać, co potrafią. I cieszy się z ich postępów, nawet jeśli oznacza to, że będą jej coraz mniej potrzebować, aż staną się całkowicie niezależne.


Każde dziecko może być sobą, zadowolone i szczęśliwe, jeśli ma kochającą matkę, która wspiera je i uczy wierzyć w siebie, jednocześnie szanując zasady, których muszą przestrzegać w życiu.


Każda dobra matka czasem potrzebuje usłyszeć, że to, co robi, jest wystarczające. Jej dziecko nie potrzebuje doskonałej matki, ale takiej, jaka jest, z jej miłością, cierpliwością, a nawet frustracją, którą macierzyństwo czasem niesie.

 

Czy samotna matka może być dobrą matką?

 

Oczywiście, tak. W większości przypadków, które znam, muszę powiedzieć, że samotna matka musi być więcej niż tylko dobrą matką, ponieważ jest wyłączną odpowiedzialnością za wychowywanie i opiekę nad dzieckiem. Samotna matka ma trudniejszą sytuację, ponieważ nie ma przy sobie ojca dziecka, który pomagałby wraz z nią w rodzicielstwie. Niestety, często taki ojciec działa dokładnie na odwrót, dlatego uważam, że samotne matki zasługują na jeszcze większy szacunek i uznanie za wychowanie dziecka lub dzieci na własną rękę, co jest znacznie bardziej wymagające niż wychowanie w rodzinie.

 

I każdy ojciec, nawet jeśli rodzice nie wychowują dzieci razem, powinien mieć przynajmniej podstawowy szacunek dla matki swojego dziecka, co powinno się odzwierciedlać w prowadzeniu dziecka, aby słuchało i szanowało swoją matkę. To jest co najmniej, co może zrobić dla niej, kiedy zajmuje się dzieckiem samodzielnie, gdy jest chore, przechodzi okres buntu i w trudnych sytuacjach, którymi matka musi samodzielnie się zająć.

 

Ostateczna rada: Czego potrzebuje matka, aby czuła się wystarczająco dobrą matką?

 

Jeśli chcesz pomóc nowej matce, najważniejsze to nie dawaj jej nieproszonych rad, ale wręcz przeciwnie, zapytaj ją, czego potrzebuje i co sprawiłoby jej radość. Czasem są to zakupy spożywcze, jedzenie lub sprzątanie. Takie wsparcie jest znacznie cenniejsze niż nieproszone porady, które nieumyślnie mogą sugerować, że nie jest wystarczająco dobrą matką. Bo przeciwnie jest prawdą. Każda matka musi wiedzieć, że jest WYSTARCZAJĄCO DOBRĄ MATKĄ DLA SWOJEGO DZIECKA, NAJLEPSZĄ MATKĄ POD SŁOŃCEM.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyStereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Kobieta, matka dzieci po takich związkach, staje przed ogromnym stresem, niepewnością, obawami o swoje dzieci. Zamiast cieszyć się miłymi chwilami, gdy dzieci wracają do domu, często musi emocjonalnie składać rozproszone dzieci przez kilka dni. Kiedy się uspokoi, musi wrócić do ojca, zgodnie z decyzją sądu. Sąd może nałożyć grzywny, środki wychowawcze, a ostatecznie odebrać dzieci i powierzyć je ojcu, którego boją się i nie chcą z nim być. Jak pomóc kobiec...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie