Depresja poporodowa - Uczucia smutku i łez

https://www.blog.mojra.pl/post/516

Narodziny dziecka to najpiękniejszy moment w życiu matki. Jednak może się zdarzyć, że radość, szczęście i miłość do nowonarodzonego dziecka zostaną zastąpione przez inne, o wiele bardziej przerażające emocje. Matka-kobieta może odczuwać strach, że nie poradzi sobie z wszystkim wokół dziecka, musi zmierzyć się z "wzrostem" hormonów, brakiem snu, uczuciem smutku i częstym płaczem. Te uczucia (nazywane poporodowym smutkiem) są całkowicie normalne u nowych matek i zazwyczaj znikają w ciągu kilku dni po porodzie. Problem pojawia się, jeśli utrzymują się i nasilają; w tym przypadku jest to prawdopodobnie depresja poporodowa. Najczęściej manifestuje się ona 3-4 tygodnie po porodzie u około 10% matek i trwa przez około rok po porodzie (w zależności od leczenia). Początek depresji może wystąpić już po powrocie do domu z oddziału położniczego, po zaprzestaniu karmienia piersią lub wraz z powrotem miesiączki. Wszystko to związane jest z istotnymi wstrząsami emocjonalnymi i hormonalnymi. Często zdarza się, że kobiety, które przeszły cesarskie cięcie, cierpią na depresję poporodową. Sam zabieg jest obciążeniem dla organizmu kobiety, matka nie ma możliwości spędzania czasu z dzieckiem od razu po porodzie, może mieć trudniejszy kontakt z dzieckiem i jest też ciągle pod presją i stresem związanym z karmieniem piersią, ponieważ produkcja mleka matki jest opóźniona lub może nie występować w ogóle. Ogólnie rzecz biorąc, po porodzie ważne jest, aby kobieta miała wsparcie i pomoc od swojego partnera/męża, rodziny i bliskich, zarówno jeśli chodzi o obowiązki domowe, gotowanie, jak i chwile odpoczynku.

Depresja poporodowa – przyczyny:

Główną przyczynę depresji poporodowej można przypisać znaczącej nierównowadze hormonalnej, ale psychika kobiety także odgrywa istotną rolę. Wśród innych możliwych przyczyn depresji poporodowej znajdują się:


 • Doświadczenia depresyjne z dzieciństwa
 • Problemy z poczęciem i w trakcie ciąży
 • Skomplikowany poród, cesarskie cięcie
 • Niski/wysoki wiek matki
 • Przeszłe epizody depresji
 • Brak odpowiedniego wsparcia społecznego


Depresja poporodowa - objawy:

 • Niezwiązane zmęczenie i wyczerpanie
 • Beznadzieja, frustracja, smutek
 • Strach, niepokój
 • Apatia, brak zainteresowania otoczeniem
 • Problemy ze snem
 • Odrzucenie dziecka, odmowa karmienia piersią X nadmierne troszczenie się
 • Zaburzenia jedzenia - utrata apetytu X objadanie się
 • Brak zainteresowania seksem
 • Obwinianie siebie, obniżone poczucie własnej wartościZapobieganie depresji poporodowej:

Każda przyszła matka, zwłaszcza te należące do któregokolwiek z grup ryzyka (zobacz przyczyny depresji poporodowej), powinna być poinformowana o możliwości rozwoju depresji po porodzie. Ta informacja powinna pochodzić zarówno od jej ginekologa, jak i z zajęć prenatalnych. Dostępne są również różne programy społecznej profilaktyki. Najważniejszym czynnikiem jest wsparcie partnera podczas ciąży, porodu i w pierwszych dniach po powrocie do domu. Mężczyzna powinien być zaangażowany w obowiązki domowe, opiekować się dzieckiem i dać partnerce chwilę wytchnienia.

Depresja poporodowa - Leczenie:

Wczesne leczenie depresji poporodowej jest bardzo ważne. Matki często czują, że same sobie poradzą z całą sytuacją, a osoby wokół nich mogą wzmacniać tę wiarę. Często słyszy się takie stwierdzenia jak to, że wszystko się unormuje, trudny okres minie, lub sugestie o niezdolności matki do właściwej opieki nad dzieckiem. Jednak jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, podejrzewa o wystąpienie depresji poporodowej, należy szukać pomocy u specjalisty. Łagodne formy depresji poporodowej można leczyć u lekarza rodzinnego, ale w przypadku bardziej zaawansowanych przypadków najlepiej jest udać się bezpośrednio do psychiatry lub psychologa. Hospitalizacja na oddziale psychiatrycznym jest konieczna tylko w bardzo poważnych przypadkach.


Leczenie najczęściej obejmuje terapię. Psycholog uważnie słucha klienta, stara się zidentyfikować możliwe przyczyny depresji poporodowej i proponuje alternatywne spojrzenie na sytuację. W razie potrzeby mogą zalecić pomoc psychiatryczną (zarówno hospitalizację, jak i ambulatoryjną), podczas której mogą być przepisane leki przeciwdepresyjne. Terapia hormonalna jest również opcją, polegającą na uzupełnianiu poziomu estrogenu w organizmie kobiety.


Niezwykle ważne jest rozpoznanie powagi depresji poporodowej i konieczności leczenia. Nieleczenie depresji poporodowej może zagrażać życiu zarówno matki, jak i dziecka (samobójstwo, szkody wyrządzone noworodkowi), lub może przerodzić się w psychozę poporodową, towarzyszącą atakom paniki, urojeniom, halucynacjom i innym objawom.

 


Depresja poporodowa

Najbliższe terminy: 11.12.2023

 

 

Właśnie przeczytałaś artykuł: Depresja poporodowa – uczucie smutku i łez

Komentarze

 • Dołącz do dyskusji.
  Wpisz swój komentarz.

 • Avatar

Podobne artykułyStereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Kobieta, matka dzieci po takich związkach, staje przed ogromnym stresem, niepewnością, obawami o swoje dzieci. Zamiast cieszyć się miłymi chwilami, gdy dzieci wracają do domu, często musi emocjonalnie składać rozproszone dzieci przez kilka dni. Kiedy się uspokoi, musi wrócić do ojca, zgodnie z decyzją sądu. Sąd może nałożyć grzywny, środki wychowawcze, a ostatecznie odebrać dzieci i powierzyć je ojcu, którego boją się i nie chcą z nim być. Jak pomóc kobiec...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie