Zdecydowaliśmy się nie mieć dzieci

https://www.blog.mojra.pl/post/540

Brak dzieci był zupełnie dobrowolną i wspólną decyzją was obojga, ale są tacy, którzy nie do końca ją akceptują. Przecież musicie to jeszcze przemyśleć, a z wiekiem podejść do tego inaczej, bo osoba, z którą rozmawiasz, zna wiele par, które miały takie samo podejście jak wy, a z czasem się zmieniło. Czy posiadanie dziecka rzeczywiście jest postrzegane jako kamień milowy w życiu, który wszyscy muszą osiągnąć w pewnym momencie? A może ludzie po prostu nie rozumieją, że tylko dlatego, że większość coś robi, nie oznacza, że wszyscy muszą to robić bez wyjątków? Być może należycie do tych par, które albo dobrowolnie, albo z powodu niepłodności biologicznej zdecydowały się nie mieć dzieci. Chcecie pogodzić się z tą sytuacją sami, ale pytania i komentarze otoczenia bardzo to komplikują.

 

Brak dzieci nie oznacza niedojrzałości i egoizmu

W społeczeństwie są momenty, kiedy pojawiają się opinie, że niechęć do posiadania dzieci faktycznie oznacza rodzaj niechęci do dorosłego życia. Niechęć do wzięcia odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie, decyzja o braku dzieci może oznaczać, że dobrze znamy siebie i swojego partnera, że jesteśmy świadomi, czego naprawdę chcemy od życia, i że ponosimy odpowiedzialność za swoje decyzje i działania. Nawet pary z dziećmi nie zawsze mogą przekonująco odpowiedzieć, dlaczego zdecydowali się na ich posiadanie. Ich odpowiedzi nie zawsze kręcą się wokół egoizmu i dojrzałości; po prostu czuli, że to był właściwy czas i tak to już bywa. Niektórzy mieli dzieci przypadkowo, inni z powodu partnera, chociaż nie byli całkowicie przekonani. Dzieci nie uczynią z nas bardziej dojrzałych ani mniej egoistycznych ludzi.

 

Możecie być szczęśliwi bez dzieci

Brak potomstwa nie oznacza życia niespełnionego, pustego i nieszczęśliwego, bez możliwości wyrażenia miłości i troski. Miłość może manifestować się różnymi sposobami i w różnych okolicznościach; nie musi być to tylko macierzyństwo. Możemy również dbać o innych lub siebie samych. Brak potomstwa nie oznacza również pustki w życiu; po prostu oznacza inny wybór priorytetów i ścieżki życiowej. To oznacza, że te osoby nie inwestują swojej szansy na szczęście w coś lub kogoś, kto w danym momencie nie istnieje, ale doceniają to, co mają tu i teraz.

 

Sens życia nie polega wyłącznie na dzieciach

Wartości, które nadają sens naszemu życiu, można realizować w różnych rolach społecznych. Niektórzy znajdują go jako rodzice, podczas gdy inni jako partnerzy, przyjaciele, koledzy itp. Wierzenie, że ktoś inny, a nie my sami, spełni nasze życie, jest nieco absurdalne. Dzieci nie pozbawią nas problemów, nie uratują naszych związków, nie wypełnią pustek w nas, ani nie spełnią naszych marzeń i ambicji. Tak samo jak nic innego i nikt inny. Życie polega wyłącznie na nas i na sensie, jaki mu nadajemy. Najważniejszym zadaniem człowieka nie jest posiadanie dzieci.

 

Nie musicie się bronić

Kiedy będziesz mieć dzieci? Na pewno je macie, prawda? To są zdania, które bezdzietne pary spotykają na co dzień, czy to w luźnej rozmowie, gdy inni nie wiedzą, co zapytać, czy jako celowe pytania, gdy ludzie wiedzą, że nie macie dzieci. Jeśli należycie do bezdzietnych par, na pewno słyszeliście różne kazania na temat tego, dlaczego powinniście mieć dzieci i że dzieci są celem życia itp. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że te powody zawsze odzwierciedlają osobiste okoliczności i wartości tych, którzy je wypowiadają, a nie wasze własne. Nie musicie uzasadniać swojej decyzji przed nikim. Ważne jest, aby wiedzieć, że to wasz wolny wybór, i nie musicie ulegać presji innych.

 

Być czy nie być rodzicem

Decyzja o braku dzieci nie oznacza, że nie jesteście w pełni kobietami lub mężczyznami. Ta decyzja nie oznacza również, że nigdy nie możecie być matkami lub ojcami. Przecież posiadanie dzieci nie czyni nas automatycznie rodzicami. Co właściwie oznacza bycie rodzicem? Prawdopodobnie dla każdego oznacza to coś innego - dawanie miłości, troskę, bezinteresowne oddawanie części siebie innym, uczenie, dzielenie się zainteresowaniami i wartościami. Czy te cechy są wyłączne dla tych, którzy mają dzieci? Oczywiście, że nie. Istnieje wiele dróg do bycia rodzicem, a posiadanie własnych dzieci nie jest wymagane. Bezdzietne pary także mogą budować swoją tożsamość na czymś innym niż bycie rodzicem.

 

 

Brak dzieci nie oznacza bycia nieprawidłowym

Nikt poza wami i waszym partnerem nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy mieć dzieci czy nie. Jednak pewne jest, że bez względu na waszą decyzję, obie ścieżki mogą być satysfakcjonujące i szczęśliwe. Jeśli ktoś was ocenia, pamiętajcie, że zawsze kierują się własnymi przekonaniami i doświadczeniami. Brak dzieci nie oznacza bycia nieprawidłowym.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyStereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Kobieta, matka dzieci po takich związkach, staje przed ogromnym stresem, niepewnością, obawami o swoje dzieci. Zamiast cieszyć się miłymi chwilami, gdy dzieci wracają do domu, często musi emocjonalnie składać rozproszone dzieci przez kilka dni. Kiedy się uspokoi, musi wrócić do ojca, zgodnie z decyzją sądu. Sąd może nałożyć grzywny, środki wychowawcze, a ostatecznie odebrać dzieci i powierzyć je ojcu, którego boją się i nie chcą z nim być. Jak pomóc kobiec...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie