Porada psychologa: 8 wskazówek, jak zachęcić dziecko do wypróżniania się

https://www.blog.mojra.pl/post/544

Rodzice coraz częściej borykają się z problemami dzieci związanych z wstrzymywaniem wypróżnień. Dotyczy to nie tylko przejścia z pieluch do nocnika, ale także starszych dzieci, które już przeszły ten etap. Dziecko może oddać mocz bez problemu, ale jeśli chodzi o wypróżnianie, wstrzymuje się aż do momentu, gdy staje się to naprawdę pilne. Czasami może to trwać kilka godzin, a innym razem nawet kilka dni. Rodzice próbują radzić sobie z sytuacją, stosując zarówno podejścia pozytywne, jak i negatywne. Składają obietnice i groźby. Odwiedzają z dzieckiem pediatrę w celu dalszych badań. W desperacji sięgają po czopki i środki przeczyszczające. Efektem jest to, że dziecko może oddać stolec, ale często towarzyszy temu histeryczny płacz i dalsze próby wstrzymywania. Jak można wyjść z tego błędnego kręgu?

 

Dlaczego dziecko nie chce się wypróżniać?

Może być kilka powodów. Najczęściej winne są negatywne doświadczenia związane z wypróżnianiem, czy to związane z dyskomfortem podczas korzystania z toalety, czy bólem związanym z twardym stolcem i zaparciem. Niektóre dzieci opóźniają wypróżnianie, ponieważ chcą kontynuować zabawę, nie chcą opuszczać grupy lub boją się, że jeśli opuszczą grupę dzieci, nie będą mogły wrócić. Niektóre dzieci mogą również odmawiać, aby się sprzeciwić i zdobyć przewagę nad rodzicielskimi instrukcjami.

 

Jak zachęcić dziecko do wypróżniania się?

Zachęcanie dziecka do spełnienia tej potrzeby to bardzo delikatny proces, który wymaga dużo cierpliwości i zrozumienia. Oto kilka wskazówek od psychologa, które mogą Ci pomóc:

Zapobieganie jest kluczowe. Istotne jest zapewnienie odpowiedniego spożycia płynów i błonnika. Dodaj do ich diety suszone śliwki, morele, czereśnie, jogurt, kefir, mleko z acidophilusem lub kiszoną kapustę. Z kolei unikaj czekolady i innych słodyczy.

Stwórz bezpieczne i pozytywne środowisko. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie nawet w toalecie. Toaleta powinna być miejscem, gdzie mają spokój, bez przerw, i mogą spędzać tyle czasu, ile potrzebują. Trzymaj toaletę czystą, wentylowaną, i pozwól dziecku zabrać ulubioną przytulankę, która będzie nad nimi czuwać i chronić. Możesz także spróbować z gazetą lub książką obrazkową - to może zająć umysł dziecka, a ich ciało się zrelaksować. Jeśli jesteś w podróży, rozważ zabranie własnego nocnika lub małego siedziska.

Ustal regularny harmonogram. Stwórz regularne czasy na wizyty w toalecie, na przykład po przebudzeniu, po posiłkach, przed zabawą lub przed snem. Dziecko powinno mieć harmonogram.

Chwal dziecko za każdą udaną próbę na toalecie. Możesz używać nagród, takich jak pochwały, małe prezenty lub inne pozytywne wzmocnienia.

Modelowanie. Pokaż dziecku, jak to się robi, rozmawiając z nim i demonstrując, jak korzystać z toalety. Możesz zaangażować starsze rodzeństwo, aby pokazać dziecku, jak to działa.

Daj dziecku poczucie kontroli nad procesem. Pozwól im zdecydować, kiedy chcą iść do toalety, gdzie chcą postawić nocnik, co chcą zabrać ze sobą itp.

Nie rób z wypróżnień stresującej sprawy. Unikaj stosowania kar za niepowodzenia, krzyczenia na dziecko lub grożenia. Wszystko to może tylko zwiększyć uczucia strachu i niepokoju u dziecka.

Skonsultuj się z profesjonalistą. Jeśli dziecko odmawia korzystania z toalety, a masz obawy co do jego zdrowia, skonsultuj się z pediatrą lub psychologiem dziecięcym. Mogą udzielić Ci dalszych wskazówek i pomóc zidentyfikować ewentualne problemy.

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej, a niektóre mogą potrzebować więcej czasu niż inne. Ważne jest, aby być cierpliwym i wspierać dziecko przez cały ten proces.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyStereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Kobieta, matka dzieci po takich związkach, staje przed ogromnym stresem, niepewnością, obawami o swoje dzieci. Zamiast cieszyć się miłymi chwilami, gdy dzieci wracają do domu, często musi emocjonalnie składać rozproszone dzieci przez kilka dni. Kiedy się uspokoi, musi wrócić do ojca, zgodnie z decyzją sądu. Sąd może nałożyć grzywny, środki wychowawcze, a ostatecznie odebrać dzieci i powierzyć je ojcu, którego boją się i nie chcą z nim być. Jak pomóc kobiec...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie