Porada psychologa: 8 wskazówek, jak zachęcić dziecko do wypróżniania się

https://www.blog.mojra.pl/post/544

Rodzice coraz częściej borykają się z problemami dzieci związanych z wstrzymywaniem wypróżnień. Dotyczy to nie tylko przejścia z pieluch do nocnika, ale także starszych dzieci, które już przeszły ten etap. Dziecko może oddać mocz bez problemu, ale jeśli chodzi o wypróżnianie, wstrzymuje się aż do momentu, gdy staje się to naprawdę pilne. Czasami może to trwać kilka godzin, a innym razem nawet kilka dni. Rodzice próbują radzić sobie z sytuacją, stosując zarówno podejścia pozytywne, jak i negatywne. Składają obietnice i groźby. Odwiedzają z dzieckiem pediatrę w celu dalszych badań. W desperacji sięgają po czopki i środki przeczyszczające. Efektem jest to, że dziecko może oddać stolec, ale często towarzyszy temu histeryczny płacz i dalsze próby wstrzymywania. Jak można wyjść z tego błędnego kręgu?

 

Dlaczego dziecko nie chce się wypróżniać?

Może być kilka powodów. Najczęściej winne są negatywne doświadczenia związane z wypróżnianiem, czy to związane z dyskomfortem podczas korzystania z toalety, czy bólem związanym z twardym stolcem i zaparciem. Niektóre dzieci opóźniają wypróżnianie, ponieważ chcą kontynuować zabawę, nie chcą opuszczać grupy lub boją się, że jeśli opuszczą grupę dzieci, nie będą mogły wrócić. Niektóre dzieci mogą również odmawiać, aby się sprzeciwić i zdobyć przewagę nad rodzicielskimi instrukcjami.

 

Jak zachęcić dziecko do wypróżniania się?

Zachęcanie dziecka do spełnienia tej potrzeby to bardzo delikatny proces, który wymaga dużo cierpliwości i zrozumienia. Oto kilka wskazówek od psychologa, które mogą Ci pomóc:

Zapobieganie jest kluczowe. Istotne jest zapewnienie odpowiedniego spożycia płynów i błonnika. Dodaj do ich diety suszone śliwki, morele, czereśnie, jogurt, kefir, mleko z acidophilusem lub kiszoną kapustę. Z kolei unikaj czekolady i innych słodyczy.

Stwórz bezpieczne i pozytywne środowisko. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie nawet w toalecie. Toaleta powinna być miejscem, gdzie mają spokój, bez przerw, i mogą spędzać tyle czasu, ile potrzebują. Trzymaj toaletę czystą, wentylowaną, i pozwól dziecku zabrać ulubioną przytulankę, która będzie nad nimi czuwać i chronić. Możesz także spróbować z gazetą lub książką obrazkową - to może zająć umysł dziecka, a ich ciało się zrelaksować. Jeśli jesteś w podróży, rozważ zabranie własnego nocnika lub małego siedziska.

Ustal regularny harmonogram. Stwórz regularne czasy na wizyty w toalecie, na przykład po przebudzeniu, po posiłkach, przed zabawą lub przed snem. Dziecko powinno mieć harmonogram.

Chwal dziecko za każdą udaną próbę na toalecie. Możesz używać nagród, takich jak pochwały, małe prezenty lub inne pozytywne wzmocnienia.

Modelowanie. Pokaż dziecku, jak to się robi, rozmawiając z nim i demonstrując, jak korzystać z toalety. Możesz zaangażować starsze rodzeństwo, aby pokazać dziecku, jak to działa.

Daj dziecku poczucie kontroli nad procesem. Pozwól im zdecydować, kiedy chcą iść do toalety, gdzie chcą postawić nocnik, co chcą zabrać ze sobą itp.

Nie rób z wypróżnień stresującej sprawy. Unikaj stosowania kar za niepowodzenia, krzyczenia na dziecko lub grożenia. Wszystko to może tylko zwiększyć uczucia strachu i niepokoju u dziecka.

Skonsultuj się z profesjonalistą. Jeśli dziecko odmawia korzystania z toalety, a masz obawy co do jego zdrowia, skonsultuj się z pediatrą lub psychologiem dziecięcym. Mogą udzielić Ci dalszych wskazówek i pomóc zidentyfikować ewentualne problemy.

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej, a niektóre mogą potrzebować więcej czasu niż inne. Ważne jest, aby być cierpliwym i wspierać dziecko przez cały ten proces.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyZaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Zaburzenia psychiczne u dzieci: 5 ostrzeżeń, których nie powinniśmy ignorować

Wiesz, jak zaburzenia psychiczne mogą się ujawniać u dzieci? To szeroki spektrum warunków, które mogą znacząco wpływać nie tylko na zachowanie i stan emocjonalny dziecka, ale także na jego ogólny rozwój. Rozpoznawanie tych zaburzeń we wczesnym stadium i adekwatne reagowanie są kluczowe dla zapewnienia jak najlepszej opieki i wsparcia.Badania pokazują, że nawet do 50% zaburzeń psychicznych można zdiagnozować we wczesnym dzieciństwie.Rodzice powinni być uważni na sygnały ala...

Kontynuuj czytanie

Generacja kanapkowa: Jak radzić sobie z opieką nad rodzicami i dziećmi bez stresu i wyczerpania

Generacja kanapkowa: Jak radzić sobie z opieką nad rodzicami i dziećmi bez stresu i wyczerpania

W dzisiejszym społeczeństwie napotykamy różne zjawiska, które często nie są ani wyjątkowe, ani nowe. Pewna doza społecznego spojrzenia, współistnienia i troski zawsze była obecna w naszym społeczeństwie, choć w różnych formach. Cóż, być może nie zawsze o tym rozmawialiśmy lub mieliśmy okazję do konfrontacji. Kobieta jest symbolem matki, która opiekuje się swoją rodziną i dba nie tylko o potrzeby fizjologiczne, ale również psychologiczne i społeczne rodziny, n...

Kontynuuj czytanie

Chorujące na stałe dzieci: Jak się przed tym nie załamać?

Chorujące na stałe dzieci: Jak się przed tym nie załamać?

Jeśli masz w domu maluszka, który właśnie zaczął uczęszczać do przedszkola, prawdopodobnie utknąłeś w biegu związanej z tym spirali kataru, kaszlu i innych chorób wieku przedszkolnego. Nikt raczej nie cieszy się z tej sytuacji, zwłaszcza wracając do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Co więc z tym zrobić? Każdy rodzic cieszy się, gdy ich dziecko jest zdrowe, zadowolone i komfortowe. Gdy tak nie jest, wyczerpuje to energię wszystkich zaangażowanyc...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie