Partnerka/partner jest uzależniona/uzależniony od alkoholu, jak mogę pomóc?

https://www.blog.mojra.pl/post/556

Na początek, krótko wyjaśnijmy, co to jest alkohol i jak rozwija się uzależnienie od alkoholu.


Alkohol to niebezpieczna substancja, a ma najwyższą liczbę uzależnionych spośród wszystkich uzależniających substancji. Niebezpieczeństwo alkoholu polega między innymi na tym, że w Polsce jest on związany z różnymi wydarzeniami społecznymi, takimi jak urodziny, wesela, Boże Narodzenie, Nowy Rok i tak dalej. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, że postrzegamy alkohol jako coś normalnego, związanego z obchodami, miłymi spotkaniami z przyjaciółmi i rodziną oraz świętowaniem sukcesów życiowych. Problem z alkoholem polega na tym, że jest to substancja uzależniająca, a niektórzy ludzie mają zwiększoną predyspozycję do uzależnienia się od niego. Im wcześniej dziecko/młoda osoba spróbują alkoholu, tym więcej alkoholu spożyją, a także bardziej przyjemne doświadczenia z nim będą mieli, tym większe prawdopodobieństwo, że nawet w obliczu problemów życiowych sięgną po alkohol i zwiększą szansę na uzależnienie się od niego. Oprócz wspomnianych czynników, istotne są również cechy osobowości i genetyka w rozwoju uzależnienia. Jednak nawet bez predyspozycji genetycznej - historii rodzinnej alkoholizmu, wychowanie - jeśli osoba regularnie sięga po alkohol, może uzależnić się od niego jako część wydarzeń rodzinnych i społecznych.

 
Jak mogę sprawdzić, czy mój partner ma problem z alkoholem?

Problem z alkoholem pojawia się, gdy nie służy już jako nieszkodliwy środek relaksu, ale staje się koniecznością. Innymi słowy, gdy twój partner potrzebuje alkoholu coraz częściej i staje się drażliwy, gdy go nie ma, może uciekać się do kłamstw i tajemniczego picia. Osoba uzależniona minimalizuje swoje picie i znajduje usprawiedliwienia. Często obarcza swojego partnera, który zaczyna zdawać sobie sprawę, że istnieje problem z alkoholem. Z biegiem czasu picie staje się coraz częstsze, a są okresy, kiedy uzależniony partner zmienia picie i jego przerwy. Zachowanie i osobowość alkoholika ulegają zmianie; mogą stać się przygnębieni, wycofani, czasami nawet agresywni, i ograniczają kontakty społeczne. To prowadzi do tego, co nazywa się zachowaniem skoncentrowanym na alkoholu, gdzie całe życie kręci się wokół zdobywania alkoholu, picia i zaniedbywania przyjaciół, pracy i rodziny. Ta transformacja wymaga pewnej ilości czasu, zazwyczaj miesięcy do lat aktywnego spożywania alkoholu.

Jak mogę pomóc uzależnionemu partnerowi/partnerce?

Alkoholizm to choroba, która wymaga właściwego leczenia. Sam nie zniknie, a alkoholik nie jest w stanie samodzielnie przestać pić. To także choroba, która wprowadza zmiany w mózgu. Spożywanie alkoholu aktywuje ośrodek nagrody w mózgu, a gdy alkohol jest odstawiany, pojawia się silne pragnienie. Ponadto, alkoholizm i inne uzależnienia od narkotyków to dożywotnie schorzenia, które nie mogą być całkowicie wyleczone, ale możliwe jest abstynencja, czyli całkowite zrezygnowanie z alkoholu. Istnieje także możliwość kontrolowanego picia, ale tylko bardzo niewielki odsetek uzależnionych może to osiągnąć, a większość z nich ostatecznie wraca do picia.

 

Ponieważ alkoholizm to tak poważna i nieuleczalna choroba, konieczne jest leczenie szpitalne w szpitalu psychiatrycznym specjalizującym się w leczeniu uzależnień. Ukończenie samego leczenia nie gwarantuje sukcesu, chyba że alkoholik jest zdecydowany rzucić picie i gotowy do zmiany swojego trybu życia na abstynencki. Wsparcie rodziny i przyjaciół, zwłaszcza partnera, jest bardzo ważne podczas takiej istotnej zmiany życiowej. Niektóre szpitale psychiatryczne oferują terapię rodzinna, co jest zalecane, aby partner alkoholika mógł zrozumieć, czym jest alkoholizm, i być wsparciem w abstynencji. Suchy dom jest kluczowy, oznacza to, że w domu nie powinno być alkoholu, a spotkania rodzinne powinny być wolne od alkoholu, przynajmniej na początkowych etapach abstynencji, ponieważ sam widok lub zapach alkoholu może prowadzić do silnego pragnienia, którego osoba uzależniona może nie być w stanie powstrzymać, co może prowadzić ją z powrotem do alkoholu.

 

Nawet po ukończeniu leczenia ważne jest kontynuowanie procesu rekonwalescencji, najlepiej poprzez uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików, które odbywają się w większości większych miast. Te spotkania gromadzą długoterminowych rekonwalescentów z nowoprzybyłymi i mogą służyć im za przykład. Te kluby mogą być odwiedzane zarówno przez osoby uzależnione, jak i ich partnerów i często organizują celebracje bez alkoholu, co może być bardzo wspierające dla nowicjuszy w rekonwalescencji, ponieważ mogą poznać ludzi, którzy wstrzymują się od alkoholu i wciąż cieszą się życiem.

 

Mieć partnera uzależnionego od alkoholu to bardzo trudna sytuacja. Jeśli kochasz swojego partnera, ważne jest zrozumienie, że niezależnie od siły twojej miłości, nie spotkałem sytuacji, w której ktoś pozostał abstynentem na dłuższą metę ze względu na partnera lub dzieci. Zazwyczaj to są tylko krótkotrwałe próby trzeźwości, ponieważ uzależnienie to nie tylko pragnienie alkoholu, ale poważna choroba. Ponadto alkohol jest dostępny w różnych rodzajach żywności. Jeśli naprawdę chcesz pomóc swojemu uzależnionemu partnerowi, wesprzyj go w poszukiwaniu leczenia i pomóż zmienić tryb życia w waszym domu na wolny od alkoholu. Bez wystarczającej motywacji, wsparcia bliskich i determinacji, uzależnienie prawie zawsze będzie miało przewagę na dłuższą metę.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyStres i jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Stres i jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Czy kiedykolwiek czujesz, że Twoje życie jest pełne napięcia, które po prostu nie chce ustąpić? Nie jesteś sam. Stres to ten cichy towarzysz, który często pojawia się niespodziewanie w naszym życiu. Czy to praca, rodzina czy po prostu codzienne sytuacje, może nas zaskoczyć i wpłynąć na nasze ogólne zdrowie.Ale jak skutecznie zwalczyć stres i nie pozwolić mu Cię powstrzymać? Ten artykuł jest przewodnikiem, który pokaże Ci jak. Zdobędziesz wgląd w to, jak stres i z...

Kontynuuj czytanie

Co robić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły?

Co robić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły?

Ten artykuł zawiera: porady ekspertów, komentarze oraz rozmowę z psychologiem. Każde dziecko czasem chce uniknąć szkoły, żeby ominąć test, egzamin lub po prostu dlatego, że nie chce wstawać wcześnie rano. Przypomnijmy sobie nasze szkolne lata; wszyscy próbowaliśmy przekonać naszych rodziców kilka razy i wymyślaliśmy różne powody, żeby uniknąć szkoły. Jeśli twoje dziecko czasami próbuje przekonać cię, żeby pozwolić mu zostać w domu od czasu do czasu, to ...

Kontynuuj czytanie

Ukryty Ból: Depresja i Samookaleczenia u Dzieci oraz Jak Im Pomóc

Ukryty Ból: Depresja i Samookaleczenia u Dzieci oraz Jak Im Pomóc

Krajowy monitoring zdrowia psychicznego dzieci w Republice Czeskiej, przeprowadzony przez Matěja Kučerę z Instytutu Zdrowia Psychicznego, ujawnił szokujące wyniki. Pokazuje, że aż do 40% uczniów dziewiątej klasy w szkołach podstawowych wykazuje objawy umiarkowanej do poważnej depresji, a 30% dziewiątoklasistów doświadcza problemów z lękiem. Pracuję jako psycholog szkolny i mam kontakt z dziećmi. Niestety, uczniowie dziewiątej klasy, w szczególności, niechętnie rozmawi...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie