Co robić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły?

https://www.blog.mojra.pl/post/546

Ten artykuł zawiera: porady ekspertów, komentarze oraz rozmowę z psychologiem.

 

Każde dziecko czasem chce uniknąć szkoły, żeby ominąć test, egzamin lub po prostu dlatego, że nie chce wstawać wcześnie rano. Przypomnijmy sobie nasze szkolne lata; wszyscy próbowaliśmy przekonać naszych rodziców kilka razy i wymyślaliśmy różne powody, żeby uniknąć szkoły. Jeśli twoje dziecko czasami próbuje przekonać cię, żeby pozwolić mu zostać w domu od czasu do czasu, to nie ma powodów do niepokoju. Problem pojawia się, gdy twoje dziecko ma silną awersję do szkoły, robi codzienne histerie, ciągle narzeka na bóle głowy, bóle brzucha, problemy ze snem, moczenie nocne i tak dalej. W takich przypadkach ważne jest, aby zwrócić uwagę na sytuację i ją rozważyć.

 

Dlaczego dziecko nie chce iść do szkoły?

 

To prawdopodobnie pierwsze pytanie, które przychodzi na myśl w tej sprawie. Zdecydowanie nie bagatelizuj sytuacji, ponieważ twoje dziecko na pewno ma powód dla swojego zachowania, zwłaszcza jeśli ich niechęć do chodzenia do szkoły towarzyszy problemom psychosomatycznym.

 

Najczęstsze powody, dla których dziecko nie chce iść do szkoły:

 

1. Odczucie wykluczenia z kolektywu. Często spotykamy sytuacje, w których dziecko nie może znaleźć przyjaciół wśród swoich kolegów lub nie może angażować się w aktywności klasowe.

2. Strach przed niespełnieniem oczekiwań rodziców. Wszyscy pragniemy dla naszych dzieci jak najlepszego i chcielibyśmy, żeby osiągnęły coś wielkiego. Jednak jeśli nakładasz na swoje dziecko wysokie wymagania (na przykład nie pozwalając na słabe oceny), mogą być ciągle zestresowane, co może objawiać się ich niechęcią do szkoły.

3. Brak zdolności do pokonywania przeszkód. Fundamentem wychowania powinno być prowadzenie dziecka ku odpowiedzialności. Niestety wielu rodziców ciągle prostuje ścieżkę dla swoich dzieci, nie pozwalając im radzić sobie z problemami i przeszkodami samodzielnie. Kiedy zaczynają szkołę, te dzieci nagle muszą zmierzyć się z rzeczywistością i radzić sobie samodzielnie ze wszystkim, co może być bardzo wymagające, ponieważ nie były do tego przyzwyczajone.

4. Strach przed nauczycielami. Każda szkoła ma surowych nauczycieli; niektórzy wydają się surowi, inni naprawdę nimi są. Osoby mniej odpornych psychicznie mogą być całkowicie przerażone strachem przed konkretnym nauczycielem i jego metodami nauczania, takimi jak częste testy, niezapowiedziane kartkówki i surowe ocenianie, między innymi.

5. Przemoc rówieśnicza. Jednym z powodów niechęci do szkoły może być również przemoc rówieśnicza, którą twoje dziecko doświadcza. W takim przypadku ważne jest, aby jak najszybciej rozwiązać tę sytuację, ponieważ przemoc rówieśnicza może mieć poważny wpływ na stan psychiczny twojego dziecka.

6. Problemy rodzinne. Wszystko jest ze sobą powiązane, więc jeśli twoje dziecko odmawia chodzenia do szkoły, a ty masz problemy rodzinne w domu, może to być sposobem dla twojego dziecka na wyrażenie tego, jak postrzegają ogólną sytuację, próbując przyciągnąć twoją uwagę i skupić ją na sobie, między innymi powodami. 

Co robić?

Przede wszystkim zrozum, że niechęć dziecka do chodzenia do szkoły zawsze ma jakąś ukrytą przyczynę. Dlatego ważne jest odkrycie tych powodów.

Rozmawiaj z dzieckiem, wyraź swoje zainteresowanie, ale nie naciskaj, nie krzycz i nie groź. Jeśli dziecko nie chce ci zwierzać się ze swoich kłopotów, postaraj się zauważyć jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu, to, co robi inaczej niż wcześniej, i zwróć uwagę na szczegóły.

Zastanów się także nad swoim własnym zachowaniem wobec dziecka, czy może je przytłaczasz, stawiasz nienadawalne oczekiwania, nie doceniasz go wystarczająco lub jesteś zbyt surowy za złe oceny. Jeśli wszystko jest w porządku w domu, to odpowiednie będzie zwrócenie się do nauczyciela o zrozumienie, czy zauważyła ona cokolwiek i czy może pomóc.

Nie bagatelizuj sytuacji, jeśli nie możesz samodzielnie odkryć źródła problemów. W takim momencie warto skonsultować się z specjalistą – psychologiem dziecięcym. Możesz skontaktować się z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, nie musząc ujawniać tej sytuacji w szkole. Psycholog najlepiej oceni powagę problemów twojego dziecka i użyje odpowiednich technik do ustalenia prawdziwych przyczyn.

Pamiętaj, że twoje dziecko jest wyjątkowe, i jako takie, musisz podejść do niego indywidualnie. Nie ma uniwersalnego rozwiązania na radzenie sobie z oporem dziecka wobec szkoły. Podstawą jest być wsparciem dla swojego dziecka. Resztę najlepiej pozostawić w rękach profesjonalisty, tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Psychika dziecka jest delikatna, i tylko psycholog może wrażliwie zagłębić się w rdzeń najbardziej ukrytych lęków dziecka i zająć się nimi.


 


Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyStereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Partnerka/partner jest uzależniona/uzależniony od alkoholu, jak mogę pomóc?

Partnerka/partner jest uzależniona/uzależniony od alkoholu, jak mogę pomóc?

Na początek, krótko wyjaśnijmy, co to jest alkohol i jak rozwija się uzależnienie od alkoholu.Alkohol to niebezpieczna substancja, a ma najwyższą liczbę uzależnionych spośród wszystkich uzależniających substancji. Niebezpieczeństwo alkoholu polega między innymi na tym, że w Polsce jest on związany z różnymi wydarzeniami społecznymi, takimi jak urodziny, wesela, Boże Narodzenie, Nowy Rok i tak dalej. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, że postrzegamy alko...

Kontynuuj czytanie

Porada psychologa: 8 wskazówek, jak zachęcić dziecko do wypróżniania się

Porada psychologa: 8 wskazówek, jak zachęcić dziecko do wypróżniania się

Rodzice coraz częściej borykają się z problemami dzieci związanych z wstrzymywaniem wypróżnień. Dotyczy to nie tylko przejścia z pieluch do nocnika, ale także starszych dzieci, które już przeszły ten etap. Dziecko może oddać mocz bez problemu, ale jeśli chodzi o wypróżnianie, wstrzymuje się aż do momentu, gdy staje się to naprawdę pilne. Czasami może to trwać kilka godzin, a innym razem nawet kilka dni. Rodzice próbują radzić sobie z sytuacją, stosując zarówno podej...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie