Najczęstsze powody, dla których seniorzy stają się ofiarami oszustów

https://www.blog.mojra.pl/post/531

 

W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami wzrostu działalności przestępczej wymierzonej w seniorów. Obejmuje to oszustwa, zwiększone naciski, groźby, kradzieże oraz agresywne ataki. Sprawcy celowo wybierają seniorów, ponieważ uważają ich za "łatwiejsze" cele dla działań przestępczych, zwłaszcza ze względu na wpływ lub skutki zaawansowanego wieku (starości).

 

Oszuści lub agresorzy zachowują się wobec swoich ofiar w wyrafinowany sposób, stosując przemyślany (często zorganizowany) program.

 

Scenariusz Zmyślonych Legend

Wśród często używanych legend znajduje się legenda o wnuku, krewnym - sprawcy kontaktują się telefonicznie z seniorami, przedstawiają się jako ich krewni i proszą o pożyczenie pieniędzy na różne cele.

Legenda usługowa - sprawcy odwiedzają seniorów bezpośrednio w ich domach i przedstawiają się jako pracownicy firm lub instytucji, twierdząc, że przyjechali odłączyć gaz, wymienić licznik elektryczny, zwiększyć emeryturę, wypłacić nagrodę, przewyższyć opłaty za wodę itp.

Legenda sprzedaży domowej - sprawcy również odwiedzają seniorów w ich domach i oferują im niskiej jakości i przepłacone produkty na sprzedaż, takie jak garnki, noże lub koce.

Oprócz wymienionych legend, sprawcy stosują także inne strategie, aby zdobyć zaufanie seniorów, takie jak oferowanie różnych usług lub napraw, lub udawanie funkcjonariuszy policji, którzy sprawdzają autentyczność banknotów lub przychodzą z relacją o wypadku z udziałem ich krewnych i zbierają mandat.

 


 

Z perspektywy prawa karnego, jest to określona działalność przestępcza ukierunkowana na osoby starsze, która przyjmuje formę:

• Przestępstwa gospodarczego (oszustwo, malwersacja)

• Przestępstwa przeciw mieniu (kradzież, uszkodzenie mienia, wykorzystywanie mienia przez osobę trzecią)

• Przestępstwa przemocowego (napad rabunkowy, wtargnięcie do mieszkania, napaść na zdrowie).

 

Ta określona działalność przestępcza wykazuje również pewien stopień utajnienia, zwłaszcza gdy osoby starsze nie zgłaszają tego rodzaju przestępstw, głównie z powodu wstydu lub braku świadomości, że padły ofiarami oszustów i złodziei.

 

Dlaczego seniorzy są "łatwiejszymi" celami?

Wśród czynników ryzyka, zarówno osobistych, jak i zewnętrznych, które sprawiają, że seniorzy stanowią podatną grupę społeczną i "łatwiejszy" cel w kontekście zachowań oszukańczych, znajdują się:

1) Powszechna izolacja społeczna i samotność (często dotycząca wdowców lub osób żyjących samotnie, charakteryzujących się stereotypowym zachowaniem, niewykształconym i niewłaściwym myśleniem krytycznym, osłabioną fizyczną kondycją lub wrażliwością).

2) Wzrost progu naiwności (wiele osób starszych ma tendencję do bezwarunkowego zaufania innym. Ponadto często są nadmiernie uprzejmi, co może być łatwo wykorzystane przez oszustów. Oszuści potrafią szybko budować zaufanie swoich ofiar. Wykorzystują charyzmę, uprzejme zachowanie i oszukańcze historie, aby przekonać swoje ofiary o swojej prawdziwej tożsamości i intencjach).

3) Niekrytyczne podejście i zaufanie do autorytetów (osoby starsze częściej ufają autorytetom, takim jak lekarze, prawnicy lub urzędnicy. Oszuści czasem podszywają się za tych profesjonalistów, aby osiągnąć swoje cele, zdobywając wrażliwe informacje, korzyści lub pieniądze na podstawie zaufania, które udało się wypracować).

4) Wrażliwość i zwiększona emocjonalna zależność (tzw. oszuści romantyczni często stosują taktyki psychologiczne, aby stworzyć emocjonalne więzi z ofiarą. Obejmuje to często komplementy, pochlebstwa i uwagę na początku związku. Następnie wprowadzają swoje żądania i wymuszają ustępstwa od seniora, aby uzyskać to, czego chcą - finanse, mienie itp.).

 

5) Chęć pomocy i altruistyczne zachowanie (osoby starsze często wyrażają gotowość do pomocy innym. Oszuści są świadomi tego i wykorzystują tę cechę, aby uzyskać dostęp do ich finansów lub informacji osobistych).

6) Niższa zdolność do oporu wobec strachu i zastraszania (niektórzy oszuści, często według statystyk, są bliskimi krewnymi, którzy mogą zastraszać lub wprowadzać strach w ofiarze, aby osiągnąć swoje cele. Mogą grozić przemocą fizyczną lub prawna, aby zmusić ofiarę do spełnienia swoich żądań).

7) Niewystarczające umiejętności cyfrowe (w miarę jak świat staje się coraz bardziej zinformatyzowany, osoby starsze, które są mniej biegłe w korzystaniu z nowych technologii, mogą łatwo dać się zwieść, myśląc, że padli ofiarą legalnych usług online, które tak naprawdę są oszustwem).

8) Potrzeba wsparcia finansowego (niektórzy seniorzy mogą mieć ograniczone dochody i szukają sposobów na poprawę swojej sytuacji finansowej. Sprawia to, że są bardziej podatni na oszustwa inwestycyjne. Oszustwa inwestycyjne polegają na obietnicach wysokich zysków z inwestycji, które są zbyt piękne, aby były prawdziwe).

 

Obecny czas niesie ze sobą mnóstwo ryzyk i oszustw, które zagrażają nie tylko jednostkom i organizacjom, ale także ludziom różnych grup wiekowych, zarówno młodszym, jak i starszym. Oszuści, czy to jako jednostki, czy grupy, zawsze skupiają się na nieuczciwym manipulowaniu, oszustwach i uzyskiwaniu korzyści kosztem swoich ofiar. Ochrona przed nimi wymaga zwiększonej uwagi ze strony wszystkich sektorów (restrykcyjnych, informacyjno-edukacyjnych, technologicznych), które mogą powstrzymać nieuczciwe zachowanie. To właśnie poprzez połączenie środków technicznych i edukacji publicznej (w tym edukacji seniorów) moglibyśmy skutecznie bronić się przed nowymi ryzykami i obecnie istniejącymi zaawansowanymi oszustwami w przyszłości.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyStereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Kobieta, matka dzieci po takich związkach, staje przed ogromnym stresem, niepewnością, obawami o swoje dzieci. Zamiast cieszyć się miłymi chwilami, gdy dzieci wracają do domu, często musi emocjonalnie składać rozproszone dzieci przez kilka dni. Kiedy się uspokoi, musi wrócić do ojca, zgodnie z decyzją sądu. Sąd może nałożyć grzywny, środki wychowawcze, a ostatecznie odebrać dzieci i powierzyć je ojcu, którego boją się i nie chcą z nim być. Jak pomóc kobiec...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie