Kiedy jest odpowiedni czas, aby odwiedzić psychologa z dzieckiem?

https://www.blog.mojra.pl/post/521

Wielu rodziców dzieci staje przed dylematem, czy jest odpowiednie odwiedzić psychologa dziecięcego, gdy zauważają problemy behawioralne u swoich pociech, czy też nie.

 

Rodzice, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z psychologami, często odczuwają niepokój. Spotkałam się z sytuacjami, gdzie dzieci, a czasem nawet ich rodzice, nie potrafią odróżnić psychologa od psychiatryka. Nawet wtedy, gdy rodzice borykają się z poważnymi problemami związanymi z własnym dzieckiem, wahają się szukać pomocy psychologicznej, uważając to za osobistą porażkę lub dowód na to, że zawiedli jako rodzice.

 

Na początek chciałabym zapewnić rodziców, że odwiedzenie psychologa to nic, co mogłoby zaszkodzić Waszemu dziecku w jakikolwiek sposób, ani też coś, czego należy się wstydzić. Wręcz przeciwnie, psycholog dziecięcy to ekspert, który może pomóc dziecku radzić sobie z problemami w sposób inny niż rodzic. W przypadku młodszych dzieci może to wiązać się z zabawą, a w przypadku starszych rozmową, lub połączeniem obu tych elementów, wraz z różnymi technikami, rozwijaniem samoświadomości, ćwiczeniami oddechowymi i innymi metodami.

 

Od jakiego wieku rodzic może szukać psychologa dla swojego dziecka?

Rodzic w zasadzie może odwiedzić psychologa z dzieckiem w każdym wieku. Miałam klienta, z którym zajmowaliśmy się kwestią internetu u jego 2,5-letniej córki. Instrukowałam ojca, jak pracować z dzieckiem, aby rozwiązać konkretne problemy poprzez zabawę, i po dwóch konsultacjach online z ojcem, niedługo potem otrzymałam od niego wiadomość mówiącą, że udało im się skutecznie zarządzać problemem, który zdalnie rozwiązywali z córką. Takie sytuacje naprawdę mnie cieszą, ponieważ praca z tak małymi dziećmi może być dosyć wymagająca. Dziecko jeszcze nie rozwinęło w pełni zdolności wyrażania tego, co czuje, i dlaczego zachowuje się w określony sposób. W tym konkretnym przypadku, ponieważ rodzina mieszkała za granicą, dziecko nie rozumiało, ale dzięki wrażliwemu i cierpliwemu podejściu oraz moim wskazówkom udało się im pokonać ten problem.

 

Oczywiście, jeśli to możliwe, zawsze lepiej jest szukać psychologa, który może osobiście zająć się tak małym dzieckiem. Niemniej jednak powinieneś być przygotowany na to, że prawdopodobnie zajmie to trochę czasu, zanim psycholog zyska zaufanie dziecka, a dziecko będzie chętne do współpracy.

 

W tym wieku zaleca się skonsultować z psychologiem, jeśli twoje dziecko ma problemy z integracją społeczną w przedszkolu, problemy behawioralne, trudności w samokontroli lub doświadczyło traumatycznego wydarzenia, które spowodowało znaczącą zmianę w emocjonalnym stanie dziecka lub jego zachowaniu.

A co z dziećmi w wieku szkolnym?

Ponieważ pracuję jako psycholog szkolny, wielokrotnie spotkałam się z obawami uczniów dotyczącymi rozmowy z psychologiem, ponieważ wierzą, że "nie są szaleni" i nie chcą leków na swoje umysły oraz podobnych błędnych przekonań. To bardzo nieprawidłowe pojęcie psychologa. Psycholog to osoba, która słucha dziecka, prowadzi je przez trudne chwile, udziela wsparcia i uczy, jak skuteczniej radzić sobie z problemami. Pomaga dzieciom radzić sobie ze stratą i trudnymi sytuacjami życiowymi, budować poczucie własnej wartości i miłości do siebie oraz pomaga dzieciom radzić sobie z prześladowaniami - skutecznie broniąc siebie i przede wszystkim emocjonalnie uwolnić się od wstydu i upokorzenia, często wywoływanych przez działania i słowa agresorów. Diagnoza i leczenie farmakologiczne, jeśli jest to konieczne, są prowadzone przez lekarzy psychiatrów dziecięcych.

 

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma trudności od jakiegoś czasu, a Twoje wyjaśnienia nie pomagają, naprawdę warto szukać pomocy, która pomoże Ci poradzić sobie z sytuacją i rozwiązać problem. Mam wiele doświadczeń jako psycholog online poprzez Mojra, gdzie dziecko było prześladowane w szkole, a jedna konsultacja pomogła dziecku poczuć się lepiej i przede wszystkim uwolnić się od niszczącego wpływu poniżających słów i zachowań prześladowców, którzy ich dręczyli. Podczas konsultacji online rozmawialiśmy z dziećmi o sytuacjach, uczuciach i potrzebach oraz prowadziłem je, aby zdały sobie sprawę ze swojej własnej wartości i uwolniły się od destrukcyjnego wpływu słów agresorów. Instruktażowo uczyłem dziecko, jak skutecznie bronić się, ponieważ jego naturalne metody obrony nie działały; wręcz przeciwnie, prowadziły do dalszych szkód. Dla wielu dzieci jedna taka rozmowa online wystarczyła, żeby zrozumiały, kim naprawdę są, i że ich tożsamość nie ma nic wspólnego z obraźliwymi słowami agresorów.

 

W mojej pracy spotykam dzieci, które są bardziej lękliwe, wycofane i mało mówią. Nawet takie dzieci potrzebują wsparcia, zachęty i podniesienia poczucia własnej wartości, aby mogły zrozumieć, kim naprawdę są i nauczyć się siebie cenić.

 

Drodzy rodzice, jeśli uważacie, że Wasze dziecko ma trudności w radzeniu sobie z emocjami, a Wasze wyjaśnienia nie pomagają, zaleca się skonsultowanie się z psychologiem, który może pracować z Waszym dzieckiem w inny sposób. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci mogą oni stosować metody oparte na zabawie, aby nauczyć dziecko lepiej wyrażać swoje potrzeby i emocje oraz radzić sobie w różnych sytuacjach.

 

Dzieci często mają trudności z wyrażeniem słowami, co ich niepokoi, i często objawiają objawy fizyczne zamiast powiedzieć: "Jestem zmartwiony, ponieważ...". Mogą narzekać na ból brzucha, głowy, itp. Nawet w takich przypadkach psycholog może pracować z nimi i pomóc dziecku.

 

Oczywiście ważne jest, aby odwiedzić psychologa z dzieckiem, jeśli przeżywają one utratę ukochanej osoby, zauważyłeś znaczącą zmianę w ich zachowaniu, utrzymujący się smutek, wycofanie, lub jeśli podejrzewasz, że mogą używać narkotyków lub substancji uzależniających.

 

Jeśli Twoje dziecko wycofuje się od przyjaciół, traci zainteresowanie swoimi zainteresowaniami, to jest odpowiednie, aby szukać pomocy, najlepiej jak najszybciej. Zawsze łatwiej jest rozwiązać problem we wczesnym stadium niż gdy już się nasili.

 

W ostatnich czasach byliśmy świadkami znacznego wzrostu depresji u dzieci, samookaleczania, prób samobójczych, a także agresywnego zachowania wobec innych dzieci, dzieci odurzonych alkoholem lub narkotykami, a wszystkie te problemy czasami wynikają z tego, że rodzice nie radzą sobie z problemami swojego dziecka w odpowiednim czasie.

 

Dlatego apeluję do Was, rodzice, abyście odłożyli dumę na bok i szukali pomocy, gdy Wasze dzieci mają problemy, zanim będzie za późno. Nawet krótka epizod prześladowania w szkole podstawowej może wywołać ogromny ból w duszy dziecka, który, jeśli pozostanie nierozwiązany, może prowadzić do poważnych problemów, zniekształconego obrazu siebie oraz emocjonalnego bólu, z którym młodzież może radzić sobie przez ryzykowne zachowanie wobec siebie lub innych, takie jak używanie narkotyków, samookaleczanie czy agresywne zachowanie wobec tych, którzy nie potrafią się obronić. Jestem przekonana, że żaden rodzic nie chce patrzeć, jak ich dziecko przechodzi przez coś takiego. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić dzieciom odpowiednią pomoc psychologiczną w przypadku ich obrażeń psychicznych i problemów. 

Autorka artykułu: Mgr. Jitka Kneslová, psycholog w online poradni psychologicznej MOJRA

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyPiekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

"DOBRA MATKA"

"DOBRA MATKA"

Bycie matką jest niesamowicie pięknym, ale zarazem wyczerpującym doświadczeniem. Każda matka doświadcza momentów, gdy jest w pełnej harmonii ze swoim dzieckiem, wszystko jest wspaniałe, doskonale się rozumieją. Jednak macierzyństwo przynosi również momenty przeciwne. To są chwile, gdy matka jest zmęczona, pozbawiona snu i czuje się zupełną porażką. W tych chwilach wiele matek zaczyna wątpić w siebie i czuje, że nie jest wystarczająco dobra. Nieproszona rada od inny...

Kontynuuj czytanie

Zdecydowaliśmy się nie mieć dzieci

Zdecydowaliśmy się nie mieć dzieci

Brak dzieci był zupełnie dobrowolną i wspólną decyzją was obojga, ale są tacy, którzy nie do końca ją akceptują. Przecież musicie to jeszcze przemyśleć, a z wiekiem podejść do tego inaczej, bo osoba, z którą rozmawiasz, zna wiele par, które miały takie samo podejście jak wy, a z czasem się zmieniło. Czy posiadanie dziecka rzeczywiście jest postrzegane jako kamień milowy w życiu, który wszyscy muszą osiągnąć w pewnym momencie? A może ludzie po prostu nie rozu...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie