Jak to jest możliwe, że tak łatwo zakochujemy się w agresywnym manipulatorze?

https://www.blog.mojra.pl/post/552

Miłość jest piękna. Gdy się zakochujemy, czujemy się szczęśliwi i kochani. Jeśli nasz partner jest początkowo uroczy i mamy wrażenie, że doskonale nas rozumie i zrobiłby dla nas wszystko, nie jest trudno stracić głowę i bagatelizować okazjonalne wybuchy z jego strony. Przecież nas kocha, prawda? Kiedy czasem wybucha, akceptujemy wszystkie jego wymówki. Mówimy sobie: "Pewnie powinnam zrobić coś inaczej, żeby zapobiec rozwścieczenia go". Łatwo ignorujemy ostrzeżenia od naszych najbliższych, że nie traktuje nas tak, jak powinien, bo wciąż patrzymy na niego przez różowe okulary.


Tak wiele związków z mężczyznami (i kobietami, ale w dzisiejszym artykule skupimy się na mężczyznach) rozpoczyna się od uroczych książąt, którzy stopniowo mogą przekształcić się w agresywnych i niebezpiecznych manipulatorów, którzy podminują twoją pewność siebie, twoje postrzeganie świata i przekonają cię, że tylko ich punkt widzenia jest właściwy. Stopniowo zdajesz sobie sprawę, że nie ma sensu się z nimi konfrontować, bo znów stają się agresywni. Gdy się poddasz, masz spokój. Przynajmniej na jakiś czas.


Żaden manipulator nie ma swoich intencji wypisanych na czole. Ci ludzie nie mogą kochać swojego partnera; kochają tylko siebie, ale potrafią naśladować to, co robi partner. W rezultacie wydaje się, że mężczyzna doskonale cię rozumie, ale tak naprawdę jedynie imituje to, co robisz, aby cię owinąć wokół swojego palca. Gdy ma cię pod kontrolą, zaczyna ukazywać swoje prawdziwe oblicze. Niestety często jest już za późno, bo być może jesteście już małżeństwem albo macie dzieci. Zakończenie takiego toksycznego związku jest wyzwaniem dla kobiety, i wielu z nich nigdy nie udaje się tego zrobić, bo boją się dalszych konfliktów, krzyku, zniszczenia mienia, przemocy fizycznej, a czasem nawet seksualnej.

 

Jakie rodzaje kobiet najczęściej stają się ofiarami manipulatorów i agresorów?

Zazwyczaj dotyczy to kobiet o słabszej wewnętrznej pewności siebie, często pochodzących z rodzin o zaburzonych relacjach między rodzicami. W rezultacie dziewczyna lub młoda kobieta nie posiada dobrze ukształtowanego, harmonijnego modelu pochodzącego bezpośrednio z jej rodziny, gdzie mogłaby zobaczyć, jak mężczyzna zachowuje się w zdrowym związku wobec kobiety, i odwrotnie. Czasami ten wzorzec powtarza się z pokolenia na pokolenie, jeśli matka znajduje się w toksycznym związku.

 

Jak reaguje rodzina partnera?

Niektórzy manipulatorzy są tak uroczy, że potrafią grać rolę doskonałego partnera/małżonka w taki sposób, że przyjaciele i rodzina ofiary często mają trudności z uwierzeniem, że mężczyzna jest zdolny do niewłaściwego zachowania wobec niej. To prowadzi do dalszych wątpliwości i samopodziwiania ze strony ofiary, myśląc, że musi coś robić źle, kiedy on nie zachowuje się wobec nikogo innego w ten sposób, tylko wobec niej. Czasami nawet "dobrze zakamuflowane rady" od innych mogą sprawić krzywdę ofierze i sprawić, że staje się jeszcze bardziej niepewna, słysząc ze wszystkich stron, że "poddaj się mu, on nie jest zły, nie pije, nie zdradza cię".

Jednak niektórzy przyjaciele lub członkowie rodziny mogą zauważyć, że coś jest nie w porządku i zaoferować pomoc ofierze. Problemem w przypadku związków z agresywnymi manipulatorami jest to, że manipulator doskonale wie, jak odzyskać swoją ofiarę, ile jej potrzebuje, aby udowodnić swoją wartość kosztem ofiary. Ci mężczyźni są w stanie przekonać kobietę do powrotu, jeśli chce odejść, potrafią płakać, błagać, a nawet grozić samobójstwem, co jest bardzo trudne do odrzucenia przez empatyczne kobiety, i często wracają, ponieważ nie chcą czuć się odpowiedzialne za czyjś życie, za kogoś, kogo kochali i kto kochał ich. Ta manipulacyjna technika działa bardzo skutecznie, dlatego nawet osoby wokół, jeśli zaczynają zauważać, jak mężczyzna zachowuje się wobec kobiety publicznie, nie rozumieją, dlaczego kobieta zostaje z takim mężczyzną. Często manipulatorowi udaje się złamać swoją ofiarę do tego stopnia, że widzą siebie jako winne i odpowiedzialne za jego zachowanie.


 

  • Kiedy mężczyzna krzyczy na ciebie, gdy tylko prosiłaś go o coś, to nie jest twoja wina.

  • Jeśli mężczyzna grozi sobie krzywdą, jeśli go opuścisz lub nie wrócisz do niego, to nie jest twoja wina. To manipulacja, ponieważ ci mężczyźni troszczą się zbyt wiele o siebie, żeby faktycznie zaszkodzić sobie.

  • Jeśli nie czujesz się bezpiecznie w związku i nie wiesz, czego się spodziewać od mężczyzny, ale jest ci lepiej, gdy go nie ma w domu, nie masz obowiązku pozostawać w takim związku.

  • Nie możesz zmienić manipulatora, ale życie bez nich może przynieść ci wolność, spokój, bezpieczeństwo i prawdziwe szczęście. Nie będzie łatwo, ale warto.

Komentarze

  • Dołącz do dyskusji.
    Wpisz swój komentarz.

  • Avatar

Podobne artykułyStereotypy w wychowywaniu dzieci

Stereotypy w wychowywaniu dzieci

 Dzisiejsi rodzice, zwłaszcza matki, zmagają się z różnymi nieproszonymi poradami dotyczącymi wychowywania swoich dzieci, praktycznie od momentu narodzin dziecka. Nieproszona rada zaczyna się nawet podczas ciąży, jak na przykład "teraz musisz jeść dla dwóch", i tak dalej. Sama ciąża jest wyzwaniem, gdy kobieta przygotowuje się do roli matki, z dzieckiem rosnącym pod jej sercem, a takie rady często nie są zbyt przyjemne. Ponadto w dzisiejszych czasach mamy dostęp do...

Kontynuuj czytanie

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Piekło gwałtownego związku nie kończy się po zerwaniu czy rozwodzie, zwłaszcza gdy w to są zaangażowane dzieci.

Jeśli żyłaś z manipulatorem, agresorem lub innym toksycznym partnerem w związku, w którym urodziły się dzieci, wiedz, że pozbycie się jego toksycznego wpływu nie będzie łatwe. Oczywiście, świetnie, jeśli możesz zakończyć związek, aby ocalić siebie i swoje dzieci, ale ważne jest zrozumienie, że to nie będzie proste.Toksyczna osoba nie pozwoli ci normalnie żyć. Odczuwają intensywny gniew, że odszedłeś, a jeśli udało ci się opuścić partnera z dziećmi, bąd...

Kontynuuj czytanie

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Jak się czują kobiety narażone na presję ze strony toksycznego byłego partnera?

Kobieta, matka dzieci po takich związkach, staje przed ogromnym stresem, niepewnością, obawami o swoje dzieci. Zamiast cieszyć się miłymi chwilami, gdy dzieci wracają do domu, często musi emocjonalnie składać rozproszone dzieci przez kilka dni. Kiedy się uspokoi, musi wrócić do ojca, zgodnie z decyzją sądu. Sąd może nałożyć grzywny, środki wychowawcze, a ostatecznie odebrać dzieci i powierzyć je ojcu, którego boją się i nie chcą z nim być. Jak pomóc kobiec...

Kontynuuj czytanie

Psycholodzy na portalu Mojra.pl

Tagi


Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zamówienie